GeriSağlık Asitli içecek ölüme götürdü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asitli içecek ölüme götürdü

Asitli içecek ölüme götürdü

Gazlı içeceklerin zararları konusunda uzmanından önemli uyarı!

İngiltere’de aşırı kola tüketen Paul Inman (30), akciğerlerinin şişmesi sonucu hayatını kaybetti. Günde 3 litre kola içen Inman’ın annesi, oğlunun 10 yaşından beri bu şekilde yaşadığını ve kendi elleriyle hayatını mahvettiğini dile getirdi.

Uzmanlar her geçen gün asitli içecekler konusunda insanlara yeni bir uyarı getirirken, Inman'ın olayı bunun canlı bir örneği oldu. Genç adam temizlikçi tarafından odasında ölü bulundu. Bunun üzerine polis tarafından soruşturma başlatılırken, günde üç defa kola almak için dışarı çıkan genç adamın ayrıca susuzluğunu gidermek için de litrelerce su içtiği öğrenildi.

Akciğerleri şişerek normalin 4 katına ulaştı

Inman'ın akciğerlerinin normal bir insanınkinin 4 katı büyüklüğüne ulaştığını tespit eden uzmanlar, bunun sebebinin tamamen aşırı miktarda tükettiği asitli içecekler olduğunu belirtti. Önceleri şizofreni teşhisi koyulan Paul'ün aslında otizmin bir çeşidi olan “Asperger Sendromu” yaşadığı ortaya çıktı. Yakınları, ölüm haberini aldıktan hemen sonra bunun sebebinin aşırı miktarda kola tüketmesi olduğuna karar verdiğini söyledi.

Uzmanından uyarı: “Bu tarz gıdaların hiçbir faydası yok”

Obeziteyi tetikliyor asitli içeceklerin zararları hakkında Obezite ve Diyabet Polikliniği Uzmanı Dr. Halil Kutlu Erol, şu bilgileri verdi:

“Hem diş çürükleri hem de mide bağırsak sağlığı açısından şeker yükü fazla olan bu tür gıdalardan mutlaka kaçınılması gerekiyor. Yapılan araştırmalar bu tür gıda tüketenlerde pankreas kanseri riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu tarz gıdaların hiçbir faydası yok. Hem obeziteyi tetikliyor hem de bir defa alıştıktan sonra bunları yeme içme demenin de faydası yok.”

False