GeriErgen Sağlığı Aşırı tuz tüketen gençler erken yaşlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı tuz tüketen gençler erken yaşlanıyor

Aşırı tuz tüketen gençler erken yaşlanıyor
Abone Olgoogle-news

Çok sağlıklı ancak aşırı tuz tüketen gençlerde bile hücre yaşlanması görülüyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre ergenlik çağında çok fazla tuzlu yiyecekler ve özellikle de abur cubur tüketmenin yaşlanmayı hızlandırdığı belirlendi.

Georgia Regents Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, tuz alımını azaltmak ayrıca yaşlanma sürecini de yavaşlatabiliyor. Çok fazla tuz tüketmenin zararlarına doktorlar sık sık dikkat çekerken, aşırı tuz tüketiminin sadece yaşlanma değil kalp hastalığı, felç riskini de artırdığı biliniyor.

Ergenlikte tüketilen tuza dikkat!

DNA'da bulunan ve insan ömrünün uzunluğunu belirleyen telomerler; stres, sigara kullanımı, fiziksel aktivite yapmamak gibi nedenlerle kısalabiliyor. Yaşları 14 ile 18 arasında değişen 766 ergenlik çağındaki genç üzerinde yapılan araştırmada tuz tüketim miktarları değerlendirildi. Uzmanlar ayrıca çok fazla tuz tüketen ve obez denilecek kiloda bulunan gençlerin telomerlerinin tuz tüketmeyenlerden daha kısa olduğunu da tespit etti.

Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Dr. Haidong Zhu, "Çok sağlıklı ancak aşırı tuz tüketen gençlerde bile hücre yaşlanması olduğunu gördük. Ayrıca obezite vücutta yüksek enfeksiyona neden olur ve bu da hücre yaşlanmasının nedenlerinden biridir." dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle