GeriSağlık Aşırı sıcaklar böbrek taşlarını tetikliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı sıcaklar böbrek taşlarını tetikliyor

Aşırı sıcaklar böbrek taşlarını tetikliyor

Genellikle erkekleri etkileyen bu hastalık yaz aylarında artış gösteriyor.

Yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren böbrek taşı oluşumunun görülme sıklığı yaz aylarında artıyor. Bunun en büyük nedeninin sıcak havalarda vücudun ihtiyacı kadar su tüketmemek olduğunun altını çizen Üroloji Uzmanı Dr. Tamer Karamürsel, böbrek taşını önlemek için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Genellikle erkekleri etkileyen ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren böbrek taşı hastalığı özellikle yaz aylarında artıyor. Bunun en büyük nedeni ise sıcak havalarda vücudun ihtiyacı kadar su tüketmemek. Aşırı sıcaklarda vücuttaki su terleme yoluyla kaybediliyor. Eğer yeterli sıvı alınamazsa idrar miktarı azalıyor ve bol idrar ile vücuttan kolayca atılması mümkün olan maddeler birbirine eklenerek taş oluşumuna neden oluyor. Bunun sonucunda da böbrek taşları oluşmaya başlıyor. Yetersiz su tüketimi böbrek taşı oluşumunu tetiklediği gibi, daha önce şikayet yaratmayan taşların ağrı, kanama, bulantı yapmasına ve böbrekte şişmeye yol açabiliyor.

Her 2-3 saatte 1 bardak su

Böbrek taşı genel olarak, taş oluşumunda yeri olan maddelerin (kalsiyum, okzalat, ürikasit) idrar içinde artması, taş oluşumunu engelleyen maddelerin (sitrat) ise idrarda azalması sonucu ortaya çıkıyor. Buna yol açan en önemli neden ise yeterli su içilmemesi. Fazla miktarda ter ile su kaybı sonucu yeterli miktarda idrar oluşturulamayınca da böbreklerde taş gelişiyor. Böbrek taşını engellemenin kesin bir yolu yok. Ancak alacağınız bazı tedbirler böbrek taşı oluşumunun riskini azaltıyor. Bunun için her gün idrar miktarı 1,5-2 litre olacak şekilde yeterli sıvı almaya özen gösterin. Günde ortalama 2,5-3 litre su tüketirseniz ihtiyacınız olan sıvıyı alabilirsiniz. Her 2-3 saatte bir 1 su bardağı su içmeniz bu miktarı sağlayacaktır.

Meyve ve sebze tüketimin artırın, hayvansal gıdalardan kaçının

Günlük beslenmenizde meyve ve sebze miktarını artırırken, hayvansal gıdaları ise mümkün olduğunca azaltın. Ancak daha önce taş düşürmüşseniz, taş oluşumuna yol açan okzalat maddesinden zengin ıspanak, kakao, çay yaprakları, ceviz ve buğday kepeğinden mümkün olduğunca uzak durun. Günlük diyetteki tuz miktarını azaltmaya da özen gösterin. Bunların yanı sıra eğer vücudunuz taş oluşumuna yatkınsa diyetinize limon suyu ekleyin.

Kimler risk altında?

Böbrek taşları genel olarak 30-40 yaş erkelerde daha fazla görülüyor. Böbrek taşı oluşumu açısından temel risk faktörleri ise şunlar:

Günlük yeterli idrar miktarı oluşturamayacak yetersiz sıvı tüketenler,

Daha önce kendisinde veya ailesinde böbrek taşı hastalığı olanlar,

Hayvansal gıdaları çok alanlar ve lif düzeyi düşük besinler ile besleneler,

Günlük faaliyetleri yeterince aktif olmayan kişiler daha fazla risk altındalar.

False