GeriSağlık Aşırı duyarlı kişiler stresle baş etmekte zorlanıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı duyarlı kişiler stresle baş etmekte zorlanıyor!

Aşırı duyarlı kişiler stresle baş etmekte zorlanıyor!

İşte stresle baş etmenin yolları…

Günlük hayatımızda karşı karşıya kaldığımız stres, aslında bir olay sırasında aklımızdan geçenler anlamına geliyor. “Stresli olunca aklımız karışıyor ve bedenimiz de rahatsız olup çeşitli tepkiler veriyor” diyen Psikiyatrist Dr. İnci Vural, kimlerin daha kolay stresle başa çıkabileceği ve kimlerin zorlanacağı hakkında bilgiler verdi.

Vücudumuz stres altında kaldığında hem fizyolojik hem psikolojik hem de zihinsel olmak üzere çeşitli tepkiler vererek bizi uyarır. Stres karşısında vücudumuzun verdiği fizyolojik belirtiler; kalp çarpıntısı, kaslarda gerilme, terleme ve tansiyon değişiklikleri olarak öne çıkar. Vücudumuzun yoğun stres altındayken verdiği duygusal belirtiler; endişe, kızgınlık ve karamsarlık gibi duygu durumlarıyla kendini gösterir. Stres karşısında ortaya çıkan zihinsel belirtiler ise unutkanlık ve dikkati toparlayamamadır. Bu tepkiler bedenin zihnimizdeki karışıklığa ayak uydurarak, kişiye iyi olmadığını anlatan fizyolojik stres belirtileridir.

Söz konusu belirtileri yaşamanız, stres altında olduğunuzu gösterir. Bu durumun tek iyi yanı, sizin hayattaki sorunlarla savaşmanız için belirtilerin verilmiş olmasıdır. Bu aşamadan sonra, stresi yaratan sebeple nasıl savaşacağımızı değerlendirmeyi başarabilirsek, stresin hayatımızda kalıcı olmasını ve farklı hastalıklara dönüşmesini de engelleyebiliriz. Herkes stresle karşılaşır ve tepki verir, ancak bazı insanlar stresle başa çıkmakta daha fazla zorlanır.

Hangi kişilik özellikleri stresle başa çıkmakta daha çok zorlanıyor?

 • Aşırı duyarlı,
 • Duygusal tepkileri yoğun olanlar,
 • Kendilerine her konuda suçluluk payı çıkaranlar,
 • Olaylara ya hep iyi ya da hep kötü bakanlar,
 • Benmerkezci, egoist kişiler stresle başa çıkmakta daha çok zorlanıyor denilebilir.

Stresle başa çıkabilen insanların kişilik özelliği

 • Psikolojik esneklik, kişinin değişimlere uygun olarak kendini programlayabilme yeteneği,
 • Çevreden gelen uyarıları değerlendirebilme yetisi,
 • Sakin ve sabırlı olmak, stresle başa çıkabilen insanların en önemli kişisel özelliklerdendir.

Stresle başa çıkabilmenin yolları

 • Yeni koşulları kabullenmek,
 • Değişen şartları görmeye gayret etmek,
 • Esneklik kazanmak oldukça önemlidir.

Ayrıca, dış şartlar her zaman sabit değildir ve bu koşulları sabitleştirebilmek için elimizde sihirli bir değnek yoktur. Stresle mücadele ederken mevcut olumsuz durumları kabullenmek yerine, yakınmak ve olumsuz düşünmek hem zihin hem de bedeni yoracaktır. Yakınmak, stresi ve dolayısıyla da gerginliği artıracaktır. O nedenle yakınmak yerine strese karşı alternatif çözüm yolları üretilmeye çalışılmalıdır.

En çok yaşanılan stres kaynaklarından biri de stresi

En çok yaşanılan stres kaynaklarından biri de iş stresi olarak öne çıkar. Bazı kişiler iş hayatında yöneticileriyle yaşadıkları stresin bir yansıması olarak mide krampları, mutsuz bir yüz ifadesi, işine yeterince konsantre olamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Ancak bu ve benzeri sorunlar karşısında yöneticilerin değiştirilmesi mümkün değildir ve mevcut durumları kabullenmeye çalışarak, alternatif çözüm yolları aramak daha doğru olacaktır.

Diğer tüm stresli durumlarda olduğu gibi, iş stresinde de tabloya kişiselleştirmeden bakabilmek, stresi çözmek ve azaltmak için önemli bir adım atmaya yardımcı olur. Stresli durumda, eksiklik ve belki de fazlalıklarımızı fark ederek çözüm için çeşitli yollar aramalıyız. Çözümlerimiz her zaman stres durumunu sıfıra indirmez, ancak çalışmamızı kolaylaştırır. 

False