GeriHamilelikte Sağlık Artık doğum koçunuz size rehberlik edecek!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık doğum koçunuz size rehberlik edecek!

Artık doğum koçunuz size rehberlik edecek!

Doğum koçları, doğum stresini en aza indirecek.

Doula yani doğum koçu, doğum konusunda epey bilgili fakat medikal olmayan uzmandır. Hamilelere ve ailelerine, doğumda ve doğumdan sonra fiziksel, duygusal, bilgisel destek sağlar.


Sağlık Bakanlığının, sezaryenin azaltılmasına yönelik önlemler kapsamında devreye sokacağı doğum koçları, anne adayının endişesini giderecek ve doğum stresini en aza indirecek.

Doulalar Amerika başta olmak üzere yurt dışında yaygın olarak çalışıyorlar. Araştırmalar doulaların katıldığı doğumların daha kısa ve kolay olduğunu, bebeklerin daha sağlıklı olduklarını, daha kolay emdiklerini ve doğum sonrasında ailelerin daha kolay bir geçiş dönemi yaşadıklarını gösteriyor.

Türkiye’nin ilk Türk doulası Nur Sakallı, doulaların Türkiye’de daha olumlu doğum deneyimleri yaşanmasında büyük rol oynayacaklarını düşünüyor. Nur Sakallı aynı zamanda Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek Merkezi DOUM’un kurucularından. “Türkiye’de çok az sayıda doula var ve onların da çoğu yabancı. Doula eğitimleri de hep yurtdışında ve yabancı dillerde. Ama artık Türk kadınları da doğumlarda doulalarını yanlarında istiyorlar” diyen Nur Sakallı, doulaların anne adaylarına nasıl destek verdiği konusuna açıklık getirdi:

“Doulalar doğum süreci boyunca anne adayının yanında bulunur. Ona adeta annesi, ablası gibi destek olur. Bu süreçte masaj yaparak, farklı pozisyonlar denemesine yardımcı olarak anne adayına fiziksel destek verir. Kadının bedenine ve doğuma olan inancı ve tecrübesiyle duygusal olarak da anne adayının yanında bulunur ve doğum sürecini kolaylaştırır. Doğumda medikal bir görev üstlenmeyen doula süreç boyunca sakin kalarak anne adayının hayalindeki doğum için ihtiyaç duyduğu ortamı hazırlar ve onu yüreklendirir.”

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False