Arı sütünün hiç bilmediğiniz faydaları

Güncelleme Tarihi:

Arı sütünün hiç bilmediğiniz faydaları
Oluşturulma Tarihi: Mart 22, 2019 00:01

Soğuk havaların etkisini iyice arttırdığı bu günlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenme alışkanlığınıza arı sütünü ekleyerek hem bağışıklık sisteminizi koruyabilir hem de hücrelerinizin yenilenmesine katkıda bulunabiliyorsunuz. Arı sütünün bu kadar değerli olmasının sebeplerini anlatan Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, bağışıklık sistemini güçlendiren arı sütünün birçok hastalığa karşı iyileştirici özellik gösterdiğini ve hücreleri yenileyerek vücudu gençleştirdiğini dile getirdi.

Haberin Devamı

Mucize etkileri ile bilinen arı sütü, kraliçe arıyı beslemek için 5 - 15 günlük işçi arıların sindirim esnasında yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları, kremsi beyaz renkte koyu bir maddedir. Birçok hastalığa karşı olumlu etkileriyle bilinen arı sütü soğuk havaların etkisini göstermeye başladığı şu günlerde vücudunuza yaptığınız en önemli yatırım. Çiçeklerde polenin bulunduğu aylarda hasadı yapılabilen arı sütü bağışıklık sisteminizi güçlendiren önemli bir takviyedir.

SOĞUKLARDAN ARI SÜTÜYLE KORUNUN 

Vücut performansını ve dayanıklılığını artıran arı sütü aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici ve hücre yenileyici özelliği ile de dikkat çekiyor. Kısırlık ve unutkanlık başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Aileler özellikle çocuklarının bağışıklık sistemi güçlensin diye arı sütü alıyor. Arı sütü özellikle kraliçe arı tarafından tüketilir. Kraliçe arının diğer arılara kıyasla 10 kat daha uzun yaşaması, çok daha iri olması, günde 2500 kez yumurtlayabilme kapasitesi, arı sütünün etkilerini görebileceğimiz en güzel örneklerden sadece birkaçıdır. Arı sütü tüketmek insanların sağlığı adına çok değerli bir yatırımdır.

Haberin Devamı

Arı sütünün hiç bilmediğiniz faydaları

BAL İLE KARIŞTIRILARAK TÜKETİLEBİLİR

250 gram ham bal ile 50 gram arı sütü karıştırılarak tüketilebilir. Bu karışım hücreleri yeniler ve vücudun performansının yükselmesi başta olmak üzere insan sağlığına birçok fayda sağlar. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da bu karışım kesinlikle ışığa maruz kalmamalıdır ve metal kaşıkla tüketilmemelidir.

ARI SÜTÜNÜN BAZI FAYDALARI

• Arı sütünün en büyük özelliği, hücre yenileyici olması ve üretkenliği artırmasıdır.

• İçerisinde yer alan doğal hormon ve enzimler yumurta ve sperm kalitesini artırmaya yardım eder. Hatta kraliçe arıların kendi ağırlıkları kadar yumurtlamalarının sebebi de besin kaynağı olan arı sütüdür.

Arı sütünün hiç bilmediğiniz faydaları

Haberin Devamı

• Hücre yenileme özelliğinin bir sonucu olarak saç ve cilt bakımında da oldukça faydalıdır.

• Arı sütünün bilinen en yaygın özelliklerinden birisi de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye olan katkısıdır. Bağışıklığı kuvvetlendirmeye olan katkısı, birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi kanser vb. hastalıklara karşı da vücudu korur.

• Ülser, gastrit, reflü vb. mide/ bağırsak hastalıklarına karşı yatıştırıcı etkisi vardır.

• Bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olan iyi bir enerji kaynağıdır.

• Kansızlığa karşı son derece etkilidir.

• Günümüz insanları için önemli bir problem olan unutkanlığı giderirken bunama problemini de önler. Bununla birlikte hafızayı kuvvetlendirmeye de yardımcı olur.

Haberin Devamı

Arı sütünün hiç bilmediğiniz faydaları

• Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de yardımcıdır.

• Özellikle gelişme çağındaki çocukların bedensel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunur.

• Kemik dokusunun gelişimine katkı sağlar.

• Kolesterolü ve kandaki yağı düşürmeye yardımcıdır. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!