GeriBebek Sağlığı Anüsü kapalı doğan bebekler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anüsü kapalı doğan bebekler

Anüsü kapalı doğan bebekler

Anüsü kapalı olarak doğma bozukluğu 4 binde bir görülüyor.

Anüsü kapalı olarak doğma bozukluğu 4 binde bir görülüyor, toplumda tabu olarak kabul edilen bu durum çok önemli bir oluşum bozukluğudur.

Bazı vakalarda çocuklar sadece anüsleri kapalı olarak doğmaz. Bu çocuklarda aynı zamanda idrar yolu ya da cinsel organ bozukluklar da olabilir. Bu, çocuklar için çok trajik bir durumdur. Aynı zamanda sosyal olarak dışlanmalarına da neden olabilir.

Ameliyat edilen hastaların yüzde 75’i ameliyat sonrasında dışkı kontrolünü sağlıklı bir şekilde sağlayabiliyorlar. Bugün ameliyat edilen çocuğun da ileride sağlıklı bir şekilde dışkısını tutabileceği düşünülüyor.

Bu guruptaki hastalar için ABD’li cerrah Prof. Dr. Alberto Pena, Bağırsak Eğitim Programı adı altında bir yöntem geliştirdi. Bu program çerçevesinde ebeveynlere çocuklarını temiz tutma konusunda bir yöntem gösteriliyor. Bu sayede çocukların toplumsal yaşama katılımları sağlanıyor. Bu yöntemle sabah evden çıkmadan önce bağırsakları lavman kullanılarak boşaltılan çocuklar bu sayede rahatlıkla okula gidebiliyorlar.

Yılda 200-250 civarında bebek bu bozuklukla doğuyor. Bu rakam önemsiz gibi görünebilir ama o senin çocuğunsa o zaman önem kazanır.

Sosyal uyum sorunlarını da beraberinde getiren bu bozukluğun ameliyatı Türkiye’de de başarıyla yapılıyor. 100 hastadan 80’inin ameliyat sonrası dışkı kontrolü sağlayabildiği belirtiliyor.

Prof. Dr. A. Can Başaklar

False