GeriSağlık Anneleri onlara öyle bir şey bağışladı ki…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anneleri onlara öyle bir şey bağışladı ki…

Anneleri onlara öyle bir şey bağışladı ki…
Abone Olgoogle-news

Profesör Henrik Hagberg: “Bir annenin kızı için yapabileceği en güzel şey.”

Dünyada ilk defa iki kadın, annelerinin bağışladığı rahim sayesinde çocuk sahibi olma imkanına erişti. Tıp tarihine geçen bu olay binlerce kişi için ise umut kaynağı oldu.

İsveç’te bir anne kızlarına rahmini bağışlayarak anne olmalarını sağladı. Rahim nakli yapılan iki kadının geçtiğimiz ay iki erkek çocuk dünyaya getirdiği, bebeklerin ve annelerinin sağlıklarının iyi olduğu kaydedildi.

Doğumu gerçekleştiren Londra Kings College’den Profesör Henrik Hagberg, bu sonucun mutluluk verici olduğuna dikkat çekerek, “Bir annenin kızı için yapabileceği en güzel şey” dedi.

15 bin kadın için büyük umut

İngiltere ’nin saygın gazetelerinden The Telegraph, tıp tarihinde bir ilke imza atıldığını ifade ederek, İngiltere’de çocuk sahibi olmak isteyen, ancak rahimleri olmadan doğan 15 bin kadın için büyük bir umut olduğuna dikkati çekti. Benzer rahim naklinin 9 kadına yapıldığı ancak bunlardan sadece ikisinin hamile kalmayı başardığı belirtildi.

Büyük bir başarı örneği

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Doğurganlık Topluluğu ise (British Fertility Society), bu sonucun büyük başarı olduğuna dikkat çekerek, bu başarının taşıyıcı annelik konusu üzerinde büyük etkisi olacağını ifade etti.

Geçtiğimiz Ekim ayında da yine İsveç’te ismi açıklanmayan bir kadın, geçen yıl menopoza girmiş, iki çocuk sahibi 61 yaşındaki yakın bir aile dostundan alınan rahim nakliyle çocuk sahibi olmuştu. 

Aynur Tattersall, DHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle