GeriSağlık Anneler Okulu, 83 anneye daha ulaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anneler Okulu, 83 anneye daha ulaştı

Anneler Okulu, 83 anneye daha ulaştı

Anneler Okulu önümüzdeki aylarda nerelerde hayata geçecek?

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TIKAV) koordinatörlüğünde, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) finansörlüğünde ve Mersin Valiliği’nin desteği ile hayata geçirilen 2012 Anneler Okulu Projesi, anneleri temel sağlık eğitimi konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor.

Anneler Okulu Projesi kapsamında 16 Mart 2012 Cuma günü, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliklerde Mersin’in Toroslar İlçesi’ne bağlı Musalı Köyü’nde ikamet eden ve yaşları 24 ile 50 arasında değişen toplam 83 anne ile bir araya gelindi.

Üreme ve besin sağlığı

Katılımcı anneler TİKAV Proje Sorumlusu tarafından uygulanan Kendime Değer Veriyorum (KDV) kapsamında hijyen öz bakım- besin hijyeni konularında bilgilendirildi. Ayrıca, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Ana Çocuk Sağlığı Hekimi Ayşe Çöl tarafından annelere üreme sağlığı konusunda eğitim verildi. Anneler Okulu Projesi kapsamında Psikolog Yaşam Yanardağ kendi uzmanlık alanlarında katılımcıların sorularını yanıtlarken; annelerin katılımları ile “EFT (iğnesiz akupunktur) Seansı” gerçekleştirdi.
Sertifikaları teslim edildi

Anneler Okulu Projesi kapsamında düzenlenen etkinliklerde Arslan Köy Kadın Tiyatrosu Oyuncuları, köy halkının da yoğun katılımı ile “Doktor Beleş” adlı oyunlarını sergiledi. Etkinlikler sonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sultan Yılmaz ve proje ekibi tarafından toplam 83 anneye sertifikaları teslim edildi.

Anneler Okulu’nun 2012 takvimi

Projenin ilk iki çalışması, Resul ve Musalı Köylerinde yapıldı ve köy muhtarları tarafından da desteklenen proje kapsamında “anneler”, köyde yapılan anonslarla programa davet ediyor. Muhtarlığa kayıt yaptıran anneler bir tam gün olarak belirlenen eğitim programına katılıyorlar. Program, köy muhtarlarının uygun gördüğü salonlarda gerçekleştiriliyor.

Toroslar’ın 9 ayrı köyünde yapılması planlanın projenin geriye kalan 7 çalışması; 05 Nisan 2012 tarihinde Çelebili, 19 Nisan 2012 tarihinde Kayrakkeşlik, 18 Mayıs 2012 tarihinde Kepirli, 21 Eylül 2012 tarihinde Çağlarca, 12 Ekim 2012 tarihinde Bekiralan, 16 Kasım 2012 tarihinde Aladağ ve 14 Aralık 2012 tarihinde Yeniköy köylerinde yapılacak. Proje kapsamında 9 ayrı çalışmayla 225 anneye ulaşılması hedefleniyor.

False