GeriBebek Beslenmesi Anne sütü nasıl çoğalır? Anne sütünü artıran öneriler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sütü nasıl çoğalır? Anne sütünü artıran öneriler

Anne sütü nasıl çoğalır? Anne sütünü artıran öneriler

Anne sütü bebekler için vazgeçilmemesi gereken en sağlıklı besindir. Peki, hangi yiyecekler anne sütünü artırır? Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç anne sütünü artırıcı önerilerde bulundu.

Anne sütü mucizevi bir besindir. Emzirme doğumu takiben ilk yarım saat içinde gerçekleşmektedir. Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süte kolostrum denir. Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır. Kolostrum adı verilen bebek için kıymeti oldukça fazla olan bir süttür. Bu nedenle de çok önemlidir. Kolosturumun yararlarından bazıları:

• Bebeği sık görülen enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Çünkü koruyucu antikorlardan çok zengindir.
• Daha sonra salgılanan süte göre protein, mineral ve vitaminlerden zengin, yağ ve karbonhidrattan fakirdir ve bağırsak hareketlerini uyarıcı etkisi vardır.

İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART

Anne sütü nasıl çoğalır Anne sütünü artıran öneriler

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay anne sütü ardından 2 yıla kadar destek gıdalarıyla birlikte anne sütü tüketmeleri gerekir. Bazı anneler uzun dönem emzirmelerini sürdürürken, bazı anneler kısa sürede sütten kesilebiliyorlar. Her annenin sütü de bebeğine özeldir. Emzirme dönemi annenin gebelikte birlikte aldığı fazla kilolardan kurtulabilmesi için geçireceği en iyi süredir. Anne sütünün oluşması için vücut ortalama günlük 600 ve 700 kalori gibi bir enerji harcamaktadır. 

BEBEĞİM DOYUYOR MU?

Anne sütü nasıl çoğalır Anne sütünü artıran öneriler

Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri bebeklerinin doyup doymadıklarıdır. Bebeğiniz büyüme eğrisinin altında kalmıyorsa ve günde 5–6 bez kirletiyorsa sütünüz bebeğinize yetiyor demektir. Endişe etmenize gerek yoktur. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700- 800 ml süt salgılamaktadır. Bunun için gereken enerjinin üçte biri depolardan geri kalanı da günlük tüketimlerinden karşılanır. Yani anne sütünün verimi ve annenin kendi sağlığı için emzirme döneminde beslemeye dikkat etmek ve ilk altı ay içinde zayıflama diyeti uygulamamak gerekmektedir. Çünkü zayıflama kaygısı ile yapılan yanlış diyetler süt oluşum düzeyini etkiler. Altıncı aydan sonra ancak ek besinlere başladıktan sonra uzman yardımı ile sağlıklı beslenerek kilo verilebilir. Unutulmamalı ki anne sütü oluşumu için annenin yediği besinler kullanılır.

SÜT ARTIRIMI İÇİN ÖNERİLER

Anne sütü nasıl çoğalır Anne sütünü artıran öneriler

 1. Sütü artıran en kıymetli besin sudur. Yeteri kadar süt salınabilmesi için günde 2,5 -3 litre su tüketmeniz önemlidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşur. Ayrıca süt, ayran, komposto, taze meyve suları, limonata, açık çay tüketerek de sütünüzü artırabilirsiniz. Yalnız çay tüketimi ile ilgili önemli bir husus var, kansızlık sorununun gelişmemesi için çay öğünlerden bir saat önce veya sonra tüketilmeli ve özellikle açık tercih edilmelidir.
 2. Bebeğinizi doğru emzirme şekliyle emzirmelisiniz. Çünkü bebek memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeterince süt ememeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca, bebek memeyi iyi kavrayamayınca daha fazla hava yutacağı için gaz sancısı artacaktır.
 3. Bebeğinizin mide kapasitesi henüz küçük olduğu için ve yeni geldiği dünyaya uyum sağmaya çalışırken çabuk yorulabilir. Bu durumda sabırlı olmalısınız. Uyku halinde olsa bile yanağını hafifçe okşayın o zaman uykusunun içinde bile emmeye devam eder. Unutmayın, bebeğiniz emdikçe sütünüz artacaktır. Sezaryen doğum sonrası süt gelişi biraz sıkıntı yaratabilir. Ama annenin emzirmeye istekli olması bile süt oluşumu için önemlidir.
 4. Emzirme sürecinde alkol, sigara, kafeinli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Bunlar süt oluşumunu olumsuz etkiler
 5. Gece emzirmesi süt oluşumunu artırır, annenin uykusunun daha kaliteli olmasını sağlar.
 6. Emzirme döneminde hızlı kilo verdiren diyetlerden uzak durun.
 7. Süt artırımı için kalsiyum yönünden zengin olan süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmenizde fayda var. Ayrıca her gün yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemelisiniz.
 8. Şalgam suyu, adaçayı, anason, tarçın, nane, susam, maydanoz, marul, Antep fıstığı, soğan, enginar gibi besinler anne sütünü arttırır.
 9. Beslenirken A vitamini yönünden zengin olan havuç, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri mutlaka tüketmeye dikkat etmelisiniz.
 10. Taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmenizde fayda var.
 11. Sütünüz azsa, bebeğinizi sık sık ve uzun uzun emzirin. Emzirmek için memenizi dolu hissetmeyi beklemenize gerek yok. Aslında memenizin dolu olduğunu hissetmeniz emzirmekte geç kalmışsınız anlamına gelir. Eğer sık sık ve uzun uzun emzirirseniz mutlaka sütünüz artacaktır.
 12. Ayrıca bu dönemde aşırı stresten uzak durmalısınız. Çünkü stres, sütün kalitesini düşürebiliyor.
False