GeriDoğum Anne sütü nasıl arttırılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sütü nasıl arttırılır?

Anne sütü nasıl arttırılır?

Ebru Gülsel, anne sütünü artırmanın etkili ve basit yöntemlerinden söz ediyor.

Ebru Gülsel, anne sütünü arttırmanın etkili ve basit yöntemlerinden söz ediyor...

- Anne sütü emzirdikçe artar. Artırmanın en etkin ve basit yöntemi, emzirmeye devam etmektir.

-Doğumdan sonraki ilk yarım saat hayati önem taşır. Bebek ilk doğduğunda açtır. Ancak yarım saat sonra uykuya dalar. Bu yarım saat içinde emziren annenin, süt üretme ve emzirme mekanizması harekete geçer ve hızla çalışmaya başlar. Bu da annenin süt üretimini geleceğe yönelik biçimde önemli ölçüde artırır. Dolayısıyla doktorlar ve anne, bebeğin bu yarım saat içinde emzirilmesi konusunda hazırlıklı olmalıdır.

- Beslenmeye dikkat! Anneler günde 4 kez, öğün atlamadan yemek yemeli. Özellikle yeterli miktarda demir alındığından emin olunmalı.

- Doğru emzirme tekniği kullanılmalı. Bebek kucakta yanlış tutuluyorsa veya meme başı çocuğun ağzıyla doğru şekilde temas etmiyorsa, anne de bebek de bazı sorunlar yaşayabilir.

- Emzirme bebekle anne arasındaki en özel bağlardan birisidir. Annenin moralinin yüksek olması ve bebek ile içten bir bağ kurabilmesi için iyi niyetle söylense dahi, Acaba sütün yetiyor mu? veya Acaba sütün yarıyor mu? gibi yorumlar yapılmamalı.

Doğru ve yanlışlar

Yanlış: Küçük göğüslü annelerin sütü az olur.
Doğru: Süt miktarı meme boyutu ile ilgili değildir.

Yanlış: Göğüslerimin sarkmasını istemediğimden bebeğimi emzirmeme kararı aldım.
Doğru: Gebelikte ilk değişikliklerden biri de hormonların uyarısıyla, göğüslerin büyümesidir. Emzirme göğüs şeklini daha fazla etkilemez.

Yanlış: Çok süt üretebilmek için çok süt içmek gerekir.
Doğru: Alınan sıvı miktarının artırılması ve sık emzirme, süt üretimini çoğaltır. Çorbalar, meyve suları, bitki çayları, milk shake, sütün ve suyun artırılması daha fazla süt üretimiyle sonuçlanır.

Yanlış: Bazı annelerin sütleri bebeklerine yaramaz.
Doğru: Bu inanış tamamiyle yanlıştır. Her anne sütü bebeği besler. Üretilen süt kendi bebeğine yetecek miktar ve kalitedir. Önemli olan; yanlış uygulama ve zaman tanınmadan mamaya geçiş yapılmamasıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki; emzirdikçe süt artar.

Yanlış: Süt veren anneler spor yaparlarsa sütleri azalır.
Doğru: Süt vermek, spor yapmayı engelleyen bir durum değildir. Aksine, emzirme döneminde annelere hafif egzersizler yapmaları önerilir.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False