GeriBebek Beslenmesi Anne sütü, en güçlü savunma desteği!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sütü, en güçlü savunma desteği!

Anne sütü, en güçlü savunma desteği!

Bebeğin anne sütüyle beslenmesi onu hangi hastalıklardan korur?

Anne Sütüyle Beslenme Küresel Girişimi (GBI) tarafından dün İspanya'nın başkenti Madrid'de açıklanan bir raporda, anne sütünün çocuğu kanser ve obeziteye karşı koruduğu belirtilerek, Dünya Sağlık Örgütü'nün öngördüğü gibi en az 6 ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerektiği vurgulandı.

GBI'nin düzenlediği basın toplantısında konuşan İspanyol Pediatri Uzmanı Marta Diaz, anne sütünün önemine dikkat çekerken, çocuğu kanser, obezite, diabet, alerji gibi hastalıklardan korumada en güçlü savunma desteğinin anne sütü olduğunu kaydetti. Doktor Diaz, bebeğe anne sütü vermenin annenin sağlığı için de önemli olduğuna işaret ederek, aynı şekilde annenin de diabet veya meme kanseri gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Bu arada İspanya'da anne sütünün kullanılmasıyla ilgili yapılan son ankete göre, annelerin yüzde 89'u, çocukları 1 yaşını doldurmadan anne sütü vermeyi kesiyor. Bunun başlıca sebepleri ise İspanyol yasalarına göre doğumdan 4 ay sonra çalışan kadının işe dönmek zorunda olması ve anne sütünün gelmemesi olarak gösteriliyor.

AA

False