GeriBebek Beslenmesi Anne sütü alan çocuk daha uyumlu oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sütü alan çocuk daha uyumlu oluyor

Anne sütü alan çocuk daha uyumlu oluyor

Anne sütü, sadece enfeksiyonlardan korumuyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Rahmi Örs, anne sütü alan bebeklerin davranış olarak diğer çocuklarla kıyaslandığında daha uyumlu ve daha az sorunlu bireyler olduğunu söyledi.

Örs, anne sütünün bebek beslenmesinde ciddi önemi olduğunu belirtti. Anne sütünün sadece enfeksiyonlardan korumadığını ifade eden Örs, içeriği itibariyle de bebeğin büyüme ve gelişmesi için önemli maddeler içerdiğini söyledi.

Anne sütünün göz ve beyin gelişimine etkisi

Anne sütünün bebeğin göz ve beyin gelişimine katkısının oldukça fazla olduğunu dile getiren Örs, “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki anne sütü alan bebeklerin zeka düzeyi ve beyin gelişimi daha iyi. Bin tane mama alan çocuğu, bin tane anne sütü alan çocukla karşılaştırdığımızda anne sütü alan çocuğun zeka gelişimi, öğrenme kapasiteleri daha iyi çıkacaktır” dedi.

Anne sütü alan çocuk çok ciddi avantajlara sahip

Örs, “Bebek açısından en iyi kaynak anne sütüdür. Anne sütü bebeğin bağırsak gelişimini, bağışıklık gelişimini ve dolaylı olarak da tüm hayatını etkileyecek pek çok hastalıklara karşı daha dirençli yapıyor. İlk günden bu yana anne sütü alan çocukta hastalıklardan korunması için bir hazırlık yapılmış olunuyor. Anne sütü alan bebeklerin de davranış olarak diğer çocuklarla kıyaslandığında daha uyumlu ve daha az sorunlu bireyler olduğu görülüyor. Anne sütü içerdiği maddeler itibariyle bebeğin sinir dokusu ve beyin yapısı gelişimini hızlandırıcı etki yapıyor. Emzirmenin anne açısından da avantajları var. Bebeğini emziren annelerde doğum sonrası depresyonları daha az görülür. Doğum sonrası anne, ciddi şekilde davranış bozuklukları gösterebilir. Eğer anne bebeğini emziriyor ve anne sütü veriyorsa bu tür problemler o annelerde daha az görülüyor” şeklinde açıklama yaptı.

A.A 

False