GeriBebek Sağlığı Anne sevgisi ilaç gibi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sevgisi ilaç gibi

Anne sevgisi ilaç gibi

Anne sevgisi, bebeğin sağlıklı gelişimi için pahalı antibiyotiklerden bile daha etkili!

Bebeğe bizzat annesi tarafından bakılmasının, sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşıdığı belirtildi. Anne sevgisi ilaç yerine geçiyormuş.

Uzmanlar, bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusunun yeterli düzeyde gelişmediğine dikkat çekerek, bebeklerin özellikle 3 yaşına kadar anne sevgisine büyük ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Çalışan annelerin doğumdan sonra en az bir yıl ücretli veya ücretsiz izinli sayılması gerektiği vurgulanıyor. Deneyimli bakıcılar dahi bebeğe annenin gösterdiği özen, dikkat ve sevgiyi gösteremiyor.

Bu nedenle anne sevgisi, bebeğin ruhsal ve psikolojik gelişimi için pahalı antibiyotiklerden bile daha etkilidir. Yeni doğan bebeğe bizzat annesi tarafından bakılması sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşır. Bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusu yeterli düzeyde gelişmiyor. Ülkemiz, anne ve bebek sağlığı konusunda uluslararası standartları yakalamalıdır. Bu konunun üzerinde hassasiyetle durulması gerekir.

Prof. Dr. Himmet Karazeybek

False