GeriEtkinlikler Anne konulu en iyi 13 film
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne konulu en iyi 13 film

Anne konulu en iyi 13 film

Beyaz perdenin gelmiş geçmiş en güzel "anne" konulu filmlerini sizler için derledik. İşte, Anneler Günü için hazırladığınız planların arasına eklemek isteyeceğiniz 13 film...


1-SHERRYBABY 

Anne konulu en iyi 13 film

(IMDb puanı: 6,6)

Sherry Swanson üç yıl süren hapis cezası ardından New Jersey’deki evine döner. Genç kızı ile sağlıklı bir ilişki kurmaya çalışırken aslında geride bıraktığı hayata dönmenin, planladığından çok daha zor olacağını keşfeder. Uyuşturucudan uzak durmak ve kızı Alexis ile huzurlu bir düzen kurmak hiç kolay değildir. O ne kadar iyi niyetli olursa olsun içine içine batacak cam kırıkları ile doludur aslında etrafı. Filmin başrolünde Sekreter filminden tanınan Maggie Gyllenhaal, Karlovy Vary, Stockholm film festivallerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır. Ayrıca Altın Küre’de de adaylığı mevcuttur.


2-BLUE VALENTİNE (AŞK VE KÜLLER) 

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,4)

Başrollerini 2004'te The Notebook ile jön olarak kendini ispat etmiş ama asıl patlamasını, Oscar'a da aday gösterildiği Half Nelson ile yapan Ryan Gosling ve bu filmle ikinci Oscar adaylığını kazanan Michelle Williams'ın paylaştığı film Derek ve Cindy'nin aşk hikayesini anlatıyor.

Dean ve Cindy’nin evlilikleri büyük bir başarısızlığa uğramıştır. Hayatlarının bu trajik sürecinde çift, gençlik yıllarına ve birbirlerine aşık oldukları zamanları hatırlamaya çalışırlar. Film zıt kavramları karşı karşıya getiriyor. Sevgi nefrete, geçmiş günümüze, hayal gerçeğe, gençlik yaşlılığa, erkek kadına karşı geliyor.


3-SECRET & LİES (SIRLAR VE YALANLAR)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 8)

Başrollerinde Brenda Blethyn ile Marianne Jean-Baptiste’in oynadığı film, başarılı bir Afrikalı-Britanyalı olan Hortense Cumberbatch’in ailesinin tarihini araştırdığında annesinin işçi sınıfından beyaz bir kadın olan Cynthia Rose Purley olduğunu öğrenmesiyle yaşananları anlatır.


4-STELLA DALLAS 

 
Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,5)

Stella ve Stephen Dallas evlenirler ve hemen ardından Laurel adını verdikleri kızları dünyaya gelir. Ancak Stephen, karısını ve kızını terk edip eski sevgilisine dönmeye karar verir. Stella artık tüm hayatını Laurel'in mutluluğuna adar ve kızını tek başına büyütmek için elinden geleni yapar. Ne var ki Laurel büyüdüğünde babasının sürdüğü lüks hayata ilgi duymaya başlar ve onunla birlikte yaşamaya karar verir. İki Oscar adaylığı bulunan King Vidor filminin başrollerinde Barbara Stanwyck, John Boles ve Anne Shirley bulunuyor.


5-CHANGELİNG (SAHTEKAR)

  

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,8)

Ağırlıklı işçi sınıfından insanların oturduğu varoş mahallelerinden birinde, Los Angeles banliyölerindeyiz. 1928'in mart ayında, telefon operatörü olarak çalışan anne Christine Collins (Oscar ödüllü Angelina Jolie), sakin bir cumartesi sabahında işe gitmek üzere evden ayrılırken dokuz yaşındaki oğlu Walter ile vedalaşır. Akşam evine döndüğünde her ebeveynin en büyük kabusuyla yüz yüze gelir: Biricik oğlu kayıptır. Polis tarafından çok yoğun bir arama tarama çalışması başlatılır. Ancak küçük Walter en ufak iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Ta ki aylar sonra polisten haber gelinceye dek Collins için umutlar tükenmiştir. Christine'in oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk bulunmuştur. İtibarını kurtarmak isteyen polis, Collins ile evladının kavuşmasını medya önünde bir halkla ilişkiler-tanıtım etkinliği gösterisi olarak organize etmeyi tasarlar. Sayısız polis, medya organı, fotoğrafçı arasında allak bullakolup adeta serseme dönen Christine, getirilen çocuğu evine almaya ikna olur. Ancak yüreğinin derinliğinde kendisine getirilen çocuğun oğlu Walter olmadığının bilincindedir. Sahtekar, Angelina Jolie'nin müthiş bir performans sergilediği, sıra dışı bir yapım.


6-DİVİNE SECRETS OF YA-YA SİSTERHOOD (ARAMIZDA KALSIN)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 6)

Genç bir kadın olan Siddalee 'Sidda' Walker bir gün oldukça esrarengiz bir posta alır. Kendisine gelen paketin içinden çıkan ve annesine ait olan, yadigar bir günlükle karşılaşır. Sidda, günlüğü okumaya başlar. Okuduğu her sayfa onu annesine hem biraz daha yaklaştıracak, hem de ondan uzaklaşacaktır. Annesi ve onun iki kız arkadaşının birlikte çıktığı maceralar, annesi hakkında öğrendiği yeni gerçekler ve annesinin başından geçen ilginç olaylar Sidda'yı derinden etkileyecektir.


7-TUMBLEWEEDS (BİTMEYEN YOLLAR)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 6,7)

Başarılı İngiliz oyuncu Janet McTeer’in ABD’de tanınmasını sağlayan Bitmeyen Yollar, deli dolu anne karakteriyle akıllarda… Mary Jo ile kızı Ava’nın ilişkisi genelde yolda geçer burada. Çocukla çocuk olan annenin sevgi aşılaması kaçınılmazdır. Zaten McTeer bu performansıyla Altın Küre (Komedi-Müzikal dalında), Amerikan Eleştirmenler Birliği gibi hatırı sayılır ödüller almıştır.


8-PHİLOMENA (UMUDUN PEŞİNDE)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,6)

Oğlunu arayan bir kadının hikâyesi Dünyaca tanınmış bir politika yazarının dikkatini çeker. Oğlu küçük yaştayken kendisinden koparılan kadın yıllarca, bir manastırda yaşamaya zorlanmıştır ve şimdi oğlunu bulmaya kararlıdır… Martin Sixsmith (The Lost Child of Philomena Lee"/ Philomena Lee’nin Kayıp Çocuğu) adlı kitaptan Steve Coogan ve Jeff Pope tarafından uyarlanan filmin yönetmenliğini ise Stephen Frears üstleniyor. Yaşanmış bir hikayeyi anlatan filmin başrolünde ise ödüllü oyuncu Judi Dench yer alıyor.


9-THE DEEP END OF THE OCEAN (OKYANUS KADAR DERİN)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 6,3)

Sıradan bir anne olan Beth Cappadora’nın yaşadığı hayat bir uçuruma sürüklenmek üzeredir. Ancak ailesinin tüm sorunlarını tek başına üstlenen, ailesine bağlı fedakâr annenin olacaklardan haberi yoktur. Bir gün bir otelde toplantısı olan Beth, çok sevdiği üç çocuğunu alarak yol alır. Kargaşanın orta yerinde henüz üç yaşında olan küçük oğlu Ben, gözden kayboluverir. Arama sonuçları hiçbir şekilde cevap vermez. Ben, yitip gitmiştir. Jacquelyn Mitchard’ın romanından beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda ise True Confession’dan tanıdığımız Ulu Grosband oturuyor.


10-TODO SOBRE Mİ MADRE (ANNEM HAKKINDA HER ŞEY)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,9)

Madrid'te yaşayan yalnız bir anne olan Manuela, henüz 17 yaşındaki oğlunun doğumgününde hayatını kaybetmesine tanık olur. Genç Esteban, başarılı bir yazar olmayı ve de bir gün babasının kim olduğunu öğrenebilmeyi umarak yaşamıştır. Oğlunun günlüğünü okuyan Manuela ardından Barcelona'ya gidip oğlunun babasını aramaya koyulur. Bu süreçte yaşayacakları aşk, dostluk ve keder dolu anlara sebep olur.
İspanyol sinemasının dahi yönetmeni Pedro Almodovar’ın uluslararası arenada da büyük yankı uyandıran, hatta Oscar kazanan yapıtı son derece hüzünlü ve de eğlenceli bir başyapıt.


11-ANYWHERE BUT HERE (BURADAN ÇOK UZAKTA) 

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 6,2)

Sene 1995... Ann ve Annesi Adele, 20 yıllık bir Mercedes ile yeni hayatlarına doğru yola çıkarlar. İstikamet bir hayaller kasabası olan Beverly Hills'dir. Wisconsin'de eski yaşadıkları yer olan boğucu ve bunaltıcı Bay City'den bir uzaklaşmadır bu. Geleceklerine kendi başlarına yön verebilecekleri bir yere yerleşmeyi hayal etmektedirler. Aralarındaki fazlasıyla samimi ancak temelde çatışmalı ilişki ise, hayattan farklı şeyler bekleyen iki insanın hayata karşı garip konumlanmasıdır. Anne-kız, yeni bir hayata başlamanın eşiğindedirler. Wayne Wang tarafından yönetilen Anywhere But Here'in başrollerinde Susan Sarandon ve Natalie Portman'ı görüyoruz.


12-WHAT MAİSİE KNEW (ARADA KALAN)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,5)

6 yaşındaki Maisie ebeveynlerinin evliliklerinin dramını yaşamaktadır. İlk başta bu duruma çok üzülüyor gibi görünmez aslında ama yaşananlar onu sıkmaktadır. Sonra bir gün babası evden taşınır ve çok sevdiği dadısı onunla birlikte gider, annesi bir barmenle evlenir. Maisie iki ev arasında gidip gelmeye başlar. Ta ki bir gün artık bu oyunu oynamak istemediğine karar verene kadar...


13-KRAMER VS KRAMER (KRAMER KRAMER'E KARŞI)

 

Anne konulu en iyi 13 film
 

(IMDb puanı: 7,8)

Bir gün bir kadın, kocasını terk etme kararı verir ve onu oğlu ile baş başa bırakarak çekip gider. İşte tam da burada bir anne ve babanın, gerçek anlamda ebeveyn olmayı öğrenme süreçlerinin ilk adımı atılır. Ted işkolik biridir abşlangıçta ve oğlu Billy için gereken zamanı ayırması çok zordur. Bir kahvaltı sonfrasında ne olması gerektiğini bile bilemez. Ve aslında oğlunu hiç tanımamaktadır. Yine de zaman onlara her şeyi sevgi ile öğretecektir. Tam yakınlaşma ve o bağ kurulduğu anda anne Joanna ortaya çıkar ve oğlunun velayetini ister. İşte o andan itibaren de kıran kırana bir ebeveynlik mücadelesi başlar. Avery Corman'ın romanından uyarlanan film gerçek bir kült kategorisine girmiştir.

[fotogaleri=764,759,2]

False