GeriBebek Sağlığı Anne Karnında Yabancı Dil Eğitimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne Karnında Yabancı Dil Eğitimi

Anne Karnında Yabancı Dil Eğitimi
Abone Olgoogle-news

Anne karnındaki bebeğin doğduktan sonra yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırmak mümkün mü?

Anne karnındaki bebeğin zihinsel gelişimi hamileliğin 3. ayında başlamaktadır.

Koşullama yöntemiyle yabancı dile, çeşitli sanatsal etkinliklere, bazı bilim dallarına yatkınlığı artırılabilir ve düzenli uyku alışkanlığı kazandırılabilir. Örneğin, hamileliğin 2. döneminde sürekli yabancı dil konuşan, dinleyen annenin çocuğunun o dile kolayca hakim olabildiği, resime kendisini adayan annenin de çocuğunun resime karşı yetenek kazandığı saptanmış. Ayrıca matematik, fizik gibi bilimlerle ilgilenen annenin de çocuğunun bu bilimlere karşı başarılı olduğu görülmüştür.

Anne, doğumdan sonra da çocuğunun kazanmak istediği yeteneği devam ettirmelidir. Örneğin, yabancı dil konuşma ve dinlemelerinin devam etmesi gerekir. Bu arada, hamilelik döneminde klâsik müzik ya da türk sanat müziği dinleyen bir anne adayı, doğum sonrası, çocuğunun uyumasını istediği saatte aynı müziği dinleyerek uyku saatini ayarlayabilir.

Gelişmiş ülkelerde anne karnında koşullanma ile çocuğa birçok şey öğretilirken, ülkemizde henüz bu yöntem uygulanmamaktadır. Bu yöntem mutlaka bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Çocuğun dil öğrenmesi şuurlu bir süreç değildir.

Dil Öğrenmek Doğal Bir Süreç

Dil, çocuğun önce tercihini ortaya koyup karar vermesi ve sonra da bu yönde gayret göstermesiyle kazanılmaz. Bu, çocukların elinde olmadan gelişen bir süreçtir. Çünkü onların zihni, beyni ve ruhu dil öğrenmeye istidatlı yaratılmaktadır.

Çocuklarda dil edinme üzerine çalışan uzmanlara göre, insanlar doğuştan dil öğrenebilmek için hususi bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma, çocuğun yakınında konuşulan dili edinmesini, kurallarını anlayıp öğrenmesini sonra da bu kurallar ile konuşmasını sağlar. Bu mekanizma sayesinde bütün çocuklar aynı safhalardan geçerek biyolojik olarak belli bir olgunluğa geldiklerinde, tıpkı yürümeyi öğrendikleri gibi konuşmayı öğrenirler.

Almanya'da hamileler, dil eğitimi için haftalık çalışmaya tabii tutulmakta ve doğan çocuklar bir dil öğrenmeye yatkın hale gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, anne karnındaki 6 aylık bebeklerin annelerinin sesleriyle hareket ettikleri gözlemlenmiştir. Yani bebek daha doğmadan ana diliyle tanışır.

Psikolojik Danışman, Pedagog
Aykut Akova

False