GeriBebek Beslenmesi Anne Çayları Sütü Artırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne Çayları Sütü Artırıyor

Anne Çayları Sütü Artırıyor

Anne çayları eczanelerde bile satılıyor.

Son yıllarda eczanelerde annelere yönelik çayları daha çok görmeye başladık. Emzirme dönemi anne ve bebek açısından en önemli dönem. 

Anne sütünün kalitesi ve miktarı da bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gereken en önemli faktör. Bu konuda anne sütünü artırmaya yönelik olarak anne çaylarından faydalanmak mümkün.

Doğum sonrası ilk haftalarda anne sütünün az gelmesi, bebeğin kilo kaybı gibi sorunlar sütünü artırmaya yönelik olarak annelerin daha özel beslenmesi gerektiğini gösterir. Bu dönemde özellikle sıvı alımının artırılması anne sütü miktarında önemli bir artışa neden olur.

Araştırmalar Anne Çayı için Ne Diyor?

Anne çaylarının bilimsel olarak anne sütünü artırdığını gösteren bazı araştırmalar mevcuttur. Örneğin; Gazi Üniversitesi’nde 66 anne ve bebeğin katıldığı bir araştırmada, galaktagog özellikteki anne çaylarının sütü artırdığı sonucuna varılmış.

Galaktagog etkili (anne sütü salınımını başlatıp miktarını artıran maddelere verilen isim) çaylar olarak literatürde yer alan anne çayları anne sütünün salgılanmasının başlatıp, miktarını artıran tedavi ajanlarıdır. Avrupa ve Amerika’da galaktagog etkili ilaçlar satılmaktadır. Ülkemizde ise bu etkiyi sağlayan çaylar Tarım Bakanlığı izni ile eczanelerde satılmaktadır.

Çayın İçinde Neler Var?

Anne çaylarının bileşiminde anason, rezene, kimyon, melisa ve rooibos, çemen otu, keçisedefi otu, mine çiçeği gibi bitkiler bulunur. Bu bitkilerin galaktagog özellikleri dışında gaz ve şişkinliği giderici etkileri de bulunmaktadır.

Anne çayları tüketimiyle annenin sıvı alımında da ciddi artış olmaktadır. Bu sayede de anne sütü miktarı artmaktadır. Sonuç olarak günde 2-3 fincan anne çayı içmek, yaklaşık 500 ml daha fazla sıvı alımı ve galaktagog madde alımı sağlar. Böylece anne sütü miktarı da artırılabilir.

Diyetisyen Aysen Arıcan

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False