GeriÇocuk Sağlığı Anne-babayla uyuyan çocuk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne-babayla uyuyan çocuk

Anne-babayla uyuyan çocuk

Çocuğun düzenli olarak belirli bir saatte, kesin ve kararlı bir tavırla yatırılması önemlidir.

Ebeveynlerin bebeklerini yataklarına götürüp götürmemeleri konusunda hala büyük bir tartışma vardır. Bunu yapan ebeveynler bunun özellikle meme emen bebekler için daha iyi bir düzen sağladığını söylüyorlar. Uzmanlar ise bebeği ile beraber uyuyan ebeveynlerin onları tehlikeye attığını düşünüyor.

Yatak Paylaşımı

İstatistiklere göre ilk yıl içinde ölen bebeklerin %70'i ölüm anında ebeveyni ile uyuyor. Aşırı yorgun ebeveynlerin bebeklerini beslerken veya sallarken uyuya kalması ve bebeğini sıkıştırması ve nefes almasını engellemesi ani bebek ölümü sendromu riskini büyük oranda arttırıyor.

Bazı çocuklar dıştan gelen uyarılara duyarlıdır, kolayca uykusu bozulur. Ancak genelde sorun, yaratma alışkanlığının kazandırılmamış olması ve geç saatlere kadar büyüklerle kalmasına izin verilmesidir. Çoğu çocuk anne baba yanında uyumak istediği için yatağına yatırıldığı zaman çeşitli bahanelerle aileyi kullanır, ağlar veya gece kalkıp yanlarına gider. Anne babanın sıcacık yatağını paylaşmak çocukluğun en değerli zenginliklerinden biridir.

En çok sorulan sorulardan biri de bu durumda ne yapılması gerektiğidir. Doğumdan sonraki ilk günlerde emzirme ve annenin dinlenmesi nedeniyle birlikte geçirilen saatler daha fazladır. İlk haftalarda anneye kolaylık açısından çocuğun yatağı anne ve babasının odasında bulundurulur. Ayrı yatak, en geç ilk yaşın sonunda ayrı odalarda yatmaya dönüşmelidir.

Hangi koşullarda olursa olsun, yatmadan önce çocuklarla ilgilenmek, onların bu doğal gereksinimlerine uygun fiziksel koşulları sağlamakla birlikte, onları bu günlük yaşantı dilimine güzel duygularla hazırlayıp günü bu şekilde kapatmak gerekir.

Çocuğun düzenli olarak belirli bir saatte, kesin ve kararlı bir tavırla yatırılması önemlidir. Alıştığı oyuncağı almasına izin verilmesi, sakin sesle masal anlatılması, ninni, söylenmesinden sonra odanın loş olması çocuğun uykuya geçişini kolaylaştırır. Anlatılan ya da okunan öykülerin içerikleri önemlidir. Cadılar, canavarlar; acı çeken çocukların olduğu hikayeler çocuğun kaygı düzeyinin artmasına neden olabilir. Anlatılacak öyküyü çocukla beraber kurgulamak hayal etme becerisini yükseltir.

Yatmadan önceki bu tür sözel ya da beden diliyle iletilen küçük, yalın sevgi ve duygu paylaşımları, çocukların gelecekteki mutlu yaşamları için konulan temel taşlardır.

Çocuk Anne-Babanın Yatağında Yatmak İsterse Neler Yapılmalıdır?

1. Buna izin vermeyin. Bazı çocuklar uyumadan önce veya gece yarısı uyanarak anne ve babalarıyla yatmak isterler. Kısa bir süre için böyle bir şey yapmanız ileride büyük sorunlara yol açabilir. Sizinle birlikte yatması çocukta cinsel uyarılar yapabilir.

2. Yine, anne, babalarıyla yatan çocuklarda anne-babaya aşırı bağımlılık görülür.

3. Yatağınıza gelmek isteyen çocuğu azarlamadan kendi yatağına götürün. Eğer sakin değilse bir süre onunla ilgilenip, konuşarak sakinleşmesini sağlayın.

İ. Emine ERASLAN
Çocuk Gelişim ve Eğitim Uzmanı

False