GeriSağlık Anne baba olma sanatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne baba olma sanatı

Anne baba olma sanatı

Anne ve baba olma okulunda ders zili çaldı!

Hiç kimse anne-baba olma sanatını doğuştan öğrenmiyor. Hiçbirimiz anne-baba okuluna gidip diploma aldıktan sonra çocuk sahibi olmuyoruz.

Belki planlı, belki sürpriz bir şekilde, psikolojik olarak hazır ya da değil anne-baba oluyoruz. Çevremizden gördüklerimizle, annemizin bizi yetiştirmesinden öğrendiklerimizle, doğru yanlış bildiklerimizle çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Oysa çocuğunuzu yetiştirirken bir uzmandan destek almanız gerekir. Bu uzman da pedagogtur.

Birinci Çocuk Denek Değil!

Birinci çocukta anne baba olmayı öğreniriz, ikinci çocukta daha tecrübeli oluruz deyip ilk çocuğun gelişimini ve eğitimini tehlikeye atamayız. İyi anne ve baba olmayı öğrenmek için pedagogdan alacağınız yardım ile sadece sorunları çözmez, sorunların oluşma ihtimalini ortadan kaldırmak için pedagog ile iş birliğine girerek çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunursunuz. Pedagoga anne babanın çocuk “Yetiştirme rehberi” de diyebiliriz.

Pedagogun görevi, çocuğun ruhsal dünyasında her şey yolunda mı, anne babanın yaklaşımda bir sorun var mı, okulda evde durumlar nasıl? konularını takip ve kontrol etmektir.

Bu görev daha siz anne adayıyken başlar. Anne adayının, anneliğe psikolojik olarak hazır hissetmesi ve çocuk sağlığı konusunda bilgi alması için bir uzmanla düzenli görüşmesi, çocuk doğduktan sonra ise annenin psikolojik danışmanlık desteği almaya devam etmesi gerekir. Anne- babanın çocuklarını yetiştirme konusunda her dönemde destek alması çocuğun sağlıklı büyümesinde önemli rol oynar.

Pedagog Psikolojik Danışman Sevil Gümüş

False