GeriHamilelikte Sağlık Anne adaylarına özel 10 altın kural
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne adaylarına özel 10 altın kural

Anne adaylarına özel 10 altın kural
Abone Olgoogle-news

Doğuma kadar olan süreci sağlıklı geçirmenin yolları…

Uzun süredir beklediğiniz güzel haberi aldınız… Siz artık bir anne adayısınız. Peki, bu süreçte dikkat etmeniz gereken 10 altın kuraldan haberiniz var mı? Anne adaylarının doğuma kadar olan süreci sağlıklı geçirebilmek adına dikkat etmesi gerekenleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Kılıç Aydınlı anlattı.


1. Egzersiz

Gebeliğiniz süresince egzersiz yapmanızın birçok yararı vardır. Ancak bu egzersizlerin aşırı yorgunluk oluşturmayacak düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Büyük bir enerji gerektirecek olan doğum olayına annenin tam formda girmesi gerekir. Bu nedenle her gün açık ve temiz havada yürümeniz faydalıdır. Uzun ve yorucu yürüyüşlerin faydası yoktur. Ayrıca ani ve keskin hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


2. Kilo alma

Gebelik süresince kilonuza çok dikkat etmelisiniz. Genel olarak gebelik süresince 9 - 12,5 kilo alınması, normal kabul edilir. 20. gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20.-26. gebelik haftasına kadar da 2-2,5 kg daha alınması idealdir.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


3. Çalışma yaşamı

Aksi söylenmedikçe normal işinizi yapabilirsiniz. Ancak yorgunluk veren ve fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak erken doğum açısından bir risk faktörüdür.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


4. Yolculuk

Aksi söylenmedikçe kısa yolculuklar yapabilirsiniz. Daha uzun yolculuklarda her iki saatte bir kısa bir yürüyüş yapmanız gerekir. Kabin basıncı ayarlı uçaklar ile yapılacak yolculuklarda herhangi bir sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin verebileceği rahatsızlık nedeniyle koltuklarda arkaya yaslanarak oturmanızda yarar vardır.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


5. Banyo

Gebelik döneminde ve lohusalıkta banyo yapmanızda sakınca yoktur. Banyo suyunun çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin. Gebeliğin ileri dönemlerinde banyoda kayma düşme gibi olaylar açısından dikkatli olmalısınız. Gebelik boyunca yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


6. Giyim

Giydiğiniz elbiseler pratik ve rahat olmalıdır. Sıkı korse, jartiyer, lastik çorap bağı kullanmayın. Karın duvarı yetersizliği durumunda özel gebelik korseleri kullanabilirsiniz. Uzun topuklu ayakkabılar düşme riskini artırdığı için düz ve rahat ayakkabılar tercih edin.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


7. Bağırsak hareketleri

Gebelik süresince bağırsak hareketleriniz düzensiz olabilir ve ileri derecede kabızlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gebelik boyunca günde bir defa tuvalete gitme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Bu şikayetlerden kurtulmak için sebze ve meyve yiyin. Uygun miktarda su içerek ve basit günlük egzersizler yaparak bağırsak hareketlerinizin düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


8. Cinsel ilişki

Gebeliğin son bir ayı haricinde cinsel ilişkinin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak kanama ve erken doğum riski varsa cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


9. Göğüs ve karın bakımı

Meme ve karında görülebilecek çatlakları önleyecek kesin kanıtlanmış yöntemler olmamakla birlikte çeşitli kremlerle cilt bakımı yapmanızın hiçbir zararı yoktur. Gebelik süresince aşırı kilo almanız bu çatlakların oluşmasını kolaylaştırır.

Anne adaylarına özel 10 altın kural


10. Ağız ve diş bakımı

Gebeliğinizin başında tedaviye muhtaç dişleriniz saptanmalı ve tedavi edilmelisiniz. Her yemekten sonra dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemeniz ve dişlerin fırçalanması faydalıdır. Gebeliğin 4. ayından itibaren hormonal etkiyle diş etlerinde büyüme ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu durum bazı gebelerde kısa zamanda diş eti iltihabına dönüşebilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve 7-8 damla limon sıkarak hazırlanan sıvı ile gargara yapılması faydalıdır. Gebelikte dişlere cerrahi girişim yapılabilir. Cıvalı amalgam kullanılmaması tavsiye edilir. 

Anne adaylarına özel 10 altın kural

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False