GeriHamilelikte Sağlık Anne adayları kışa nasıl hazırlanmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne adayları kışa nasıl hazırlanmalı?

Anne adayları kışa nasıl hazırlanmalı?

Anne ve bebeğin direncini artıracak öneriler…

Mevsim geçişleri anne ve bebek sağlığı açısından kritik bir dönemdir. Mevsim geçişlerinde anne adaylarının dikkat etmesi gereken noktaları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Sema Etiz Sayharman anlattı.

Hamilelikte grip aşısı

Şüphesiz her anne sağlıklı bir gebelik süreci ve sonunda da sağlıklı bebek sahibi olmayı ister. Bunun için gebelik kontrollerini zamanında yaptırmalı ve hastalıklardan korunmak için gerekli önlemleri almalıdır. Çünkü gebelik bağışıklık sisteminin normale göre daha zayıfladığı ve hastalıkların daha ağır seyrettiği bir dönemdir. Alınacak önlemlerin başında dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte gebeliğin ayına uygun olarak bir uzman yardımı ile yapılan spor ve düzenli uyku gelmektedir. Bütün bunlar vücut direncinin yüksek olmasını, dolayısıyla hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca belirli dönemlerde yapılacak olan aşılar da hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında grip salgınının başlamasından önce yapılacak olan grip aşıları anneyi, dolayısıyla bebeği de hastalıklara karşı korumaktadır. Mevsimsel grip (İnfluenza) aşısı ölü bir virüs aşısıdır. Dolayısıyla gebelikte yapılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca son yıllarda domuz gribi (H1N1) salgını nedeniyle bu aşının da gebelere yapılması önerilmektedir. Çünkü gebelikte geçirilecek olan domuz gribi çok daha ağır seyrederek hem anne hem de bebeği için çok daha ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Bütün bu önlemlerin dışında genel hijyen kurallarına uyulmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır.

Grip gebelikte oldukça sıkıntılı geçen bir hastalıktır. İlaç kullanamayacağı için anne adayı adına durum daha da zorlaşır. Eğer takip eden doktor da sakınca görmüyorsa, anne adaylarının aşının yapılması gerektiği yaz sonu, sonbahar başındaki zamanı kaçırmaması ve yardım alması önerilir.

Mevsim geçislerinde hamile sporu

Sonbahar aylarında annenin direncini ve bağışıklık düzeyini arttırması için yapması gerekenleri Spor ve Sağlık Uzmanı Funda Öztürk Ablan sıraladı.

Hamilelik, anne adayının direncinin en düşük olduğu zamanlardır. Annenin hem bebeği hem de kendisi için güçlü olması gerekir. Beslenmesi ve aktiviteleri buna göre ayarlanmalıdır. Kardiyo çalışmalar dediğimiz yürüyüşler, yüzme ve aerobik çalışmalar (gebeler için hazırlanmış olan) yapılabilir. Bu çalışmalar, hem annenin hem de bebeğin gelişimini, anne adayı güçlü sağlıklı olacağından doğumu etkiler.

Basit yürüyüşler, kış bastırmadan önce açık havada yapılan geziler, uygun havuzlarda özellikle sırt üstü yüzme, anne adayları için hazırlanmış nefes ve egzersiz çalışmaları en sık önerilen aktivitelerdir.

Havalar soğuduğunda ise uzman bir eğitmenden alınan pilates veya personal trianing ile anne doğuma da sonrasındaki sürece de çok daha güçlü başlar.

Anne adaylarının egzersizlere başlamadan önce veya bırakacağı zamanı doktoruyla belirlemesi ve uyması gerekir. Kişisel alınan kararlar anne ve bebek için risk taşır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da uzman yardımı önemlidir.

Hazırlayan: Merve Hazinedaroğlu

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False