GeriEtkinlikler Anadolu Yakası'na 3 saatlik tufan uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu Yakası'na 3 saatlik tufan uyarısı

Anadolu Yakası'na 3 saatlik tufan uyarısı

Yıldırım, dolu ve kuvvetli rüzgara karşı hazırlıklı olun!

Yurdun batı kesimleri Ege Denizi üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek. Marmara'da İstanbul’un Anadolu Yakası’nda 16.00'dan itibaren 3 saat boyunca kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul radarından alınana son verilere göre halen Marmara’nın güneydoğusunda devam eden yağışın, önümüzdeki 3 saatlik periyotta İstanbul’un Anadolu Yakası’nda kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışa sebep olmasının beklendiğini açıkladı. Yaşanabilecek olumsuzluklara (yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, su baskını vs.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Çarşamba günü kuvvetli lodos

Çarşamba günü yağışlı sistemin kuzeydoğu kesimlere doğru çekilmesi ve sonrasında yurdu terk etmesi bekleniyor. Ancak perşembe ve cuma günleri iç ve batı bölgelerde lodosun kuvvetlenmesi ve fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden, yurdun batı kesimlerinde bulutlanmanın artacağı ve yer yer yağışların görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının kuvvetli lodosla birlikte önce batı kesimlerde, perşembe ve cuma günleri iç ve batı bölgelerde, cumartesi günü doğu kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) artacağı ve ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden bugün (Salı) yağış alan yerlerde yağış anında, Çarşamba günü batı kesimlerde, perşembe ve cuma günleri iç ve batı bölgelerde kuvvetli (30-50 km/s) ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

Bugün batı bölgelerde beklenen yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışın neden olabileceği yerel dolu yağışı, yıldırım, ani sel, su baskını ve doluluk oranlarının yüksek olduğu havzalarda taşkın riskine, lodos fırtınasının neden olabileceği deniz ulaşımında aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri, çatı uçması ve toz taşınımına, hissedilir derecedeki sıcaklık artışı nedeniyle ani kar erimeleri, heyelan ve çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

A.A - DHA

False