GeriAlışveriş Anadolu kadınları örüyor, bebekler rahatlıkla giyiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anadolu kadınları örüyor, bebekler rahatlıkla giyiyor

Anadolu kadınları örüyor, bebekler rahatlıkla giyiyor

Mardin’den İstanbul’a, Anadolu kadınlarına organik ve el yapımı bebek ürünleri ürettiren Türkiye’nin yeni bebek giyim markası Pacco Baby, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde açılıyor.

Yaşı, sağlığı ya da özel durumu nedeniyle çalışamayan, 22-65 yaş aralığındaki kadınların bazıları, örgülerden elde ettiği gelir ile kendisine çeyiz yapıyor, bazısı ise çocuklarına sevdikleri şeyleri alarak onları mutlu ediyor. Markanın yüzü Pebo ve Bebo isimli oyuncakları ise 22 yaşındaki otizmli Yasemin yapıyor.

Anadolu kadınları örüyor, bebekler rahatlıkla giyiyor

DOĞAL VE KALİTELİ ÜRÜNLER ARAYANLAR İÇİN…

Üretiminin %100’ü sağlığı, yaşı ya da özel durumu nedeniyle çalışamayan becerikli Anadolu kadınları tarafından gerçekleştirilen ve buna ithafen Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde açılış yapan marka, bebeği için doğal, sağlıklı ve kaliteli ürünler arayanlar için ‘2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nu beğeniye sundu.

%100 ORGANİK PAMUK İPLİKLER KULLANILIYOR

Hırkalardan, patiklere, anne-bebek takımlarından, hediye setlerine ve organik el örgü iplerine kadar 15 farklı ürün, 10 farklı renk çeşidi ile hizmet verecek olan markanın ürünleri, %100 organik pamuk ipliklerle hiçbir kimyasal işlem görmeden elde üretildi. 0-12 ay bedende üretilen bebek ürünlerinde, el sanatının geleneksel desenleri, modern örgü desenleriyle harmanlandı. Koleksiyonda pembeden, maviye, lacivertten, vişne rengine kadar birçok farklı renk seçeneği, uçuk ve yumuşak tonlarıyla dikkat çekiyor. Kız bebekler için ajurlu desenler, el sanatının mükemmel işçiliğini yansıtırken, erkek bebekler için kullanılan desenler ise adeta makine dokusunu andırıyor. Ürünler, model, renk ve desen uyumları ile de oldukça modern.

OTİZMLİ YASEMİN OYUNCAKLARI ÖRÜYOR

Anadolu kadınları örüyor, bebekler rahatlıkla giyiyor

‘Çok Üret, Az Tüket, Basit Yaşa’ sloganı ile ticari kaygıların çok ötesinde sosyal sorumluluk bilinci ile yola çıktıklarını ve yaşı, sağlığı ya da özel durumu nedeniyle çalışamayan ama sürekli üreten becerikli Anadolu kadınlarıyla birlikte yeni bir bebek giyim markası yaratmaya karar verdiklerini belirten markanın yaratıcısı Gülçin Kolip şunları söylüyor; “Türkiye’de el örgü sanatı çok eski zamanlardan bu yana kadınlarımızın yaratıcılığı sayesinde sürekli gelişti. Kadınlarımız, el ürünlerini internet ortamında ya da yerel stant yerlerinde satacak kadar kendilerini geliştirdi. Pacco Baby olarak biz de, yaratıcı ve girişimci kadınlarımızla birlikte bebekler için doğal, sağlıklı ve modern bir giyim markası oluşturmaya karar verdik ve üretime Mardin’den başladık. Farklı birçok dini, dili, kültürü yüzyıllardır birlikte yaşatan Mardin, el sanatlarının da en çok geliştiği şehirlerimizden biri. Ancak maalesef son yıllarda turist sayısının önemli ölçüde azalması nedeniyle iş imkanı oldukça düştü. Biz de bu nedenle Mardin’li kadınlarımızla çalışmaya başlayarak, yaklaşık 2 yıl boyunca model, desen ve numune çalışmaları yaptık. Bugün Mardin’den İstanbul’a uzanan 20 üretici kadınımızla modellerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. 22-65 yaş aralığındaki kadınlarımızın kimi, örgülerden elde ettiği gelir ile kendisine çeyiz yapıyor, kimi çocuklarına sevdikleri şeyleri alarak onları mutlu ediyor. Markamızın yüzü Pebo ve Bebo isimli oyuncaklarımızı ise 22 yaşında otizmli Yasemin yapıyor. Yasemin, küçük yaşta otizm tanısı almış, akranlarından farklı gelişim gösteren ancak müthiş el becerisi olan bir kızımız. Oyuncaklardan elde ettiği kazanç ile ihtiyaçlarını karşılamak istiyor.”

PACCO BABY’NİN ÜRETİCİ KADINLARININ ÇARPICI HİKAYESİ

Anadolu kadınları örüyor, bebekler rahatlıkla giyiyor

Pacco Baby’nin üretici kadınlarının her birinin farklı bir hikayesi var. Fikriye, Mardin Dargeçit’li bir genç kız. 25 yaşında. Örgülerden elde ettiği kazançla kendine çeyiz yapıyor. Gülçin Hanım, 41 yaşında, evli ve 3 çocuk annesi. Eğitimi yok ama okuma yazma biliyor. Eşi inşaatlarda çalışıyor, iş bulmakta sıkıntı çekiyor. Gülçin Hanım, örgülerden elde ettiği gelirle, çocuklarının mutlu oldukları şeyleri alarak, mutlu oluyor. Meryem, 23 yaşında, ön lisans mezunu bir genç kız. Örgü örmenin bir sanat olduğunu düşünüyor ve örgü örmenin onu psikolojik olarak çok rahatlattığını söylüyor. Yasemin 22 yaşında, otizmli. İstanbul’da yaşıyor. Sakin ve huzurlu bir bebekliğin ardından, iletişim kurmada akranlarından geride kalması ve farklı gelişim göstermesi üzerine ailesi onu psikiyatriste götürdü ve otizm tanısı aldı. Tanı aldıktan sonra yoğun bir özel eğitim sürecine giren Yasemin, ilk, orta ve lise öğrenimini kaynaştırma öğrencisi olarak tamamladı. El sanatlarına ilgi duyan Yasemin, bu becerisini zamanla geliştirdi ve oyuncaklar yapmaya başladı. Yasemin, sevgiyle ve büyük zevkle ördüğü oyuncaklardan elde ettiği gelir kendi ihtiyaçlarını karşılamak istiyor.

ÜRÜNLER NEREDE SATILIYOR?

Pacco Baby ürünleri Türkiye’de online satış sitesi www.paccobaby.com üzerinden satışa sunuluyor. Bu organik ve el örgüsü bebek ürünleri çok yakında İspanya, İtalya, Romanya ve Almanya’daki satış noktalarında da müşterilerin beğenisine sunulacak.

False