GeriSağlık Ameliyatsız sünnet dönemi başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ameliyatsız sünnet dönemi başlıyor

Ameliyatsız sünnet dönemi başlıyor

Sünnet aparatı, çocuklarda da kullanılabiliyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü, sünnet olmanın özellikle Afrika’da AIDS ile mücadelede başarı oranını artıracağı görüşünü savunarak cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan kullanılan, lastik bant şeklindeki sünnet aletini onayladı.

Lastik bant şeklindeki Prepex adı verilen aletin özellikle Afrika’da AIDS ile mücadelede olumlu sonuçlar vereceği görüşünde olan uzmanların açıklamalarını, Üroloji Uzmanı Aykut Buğra Şentürk yorumladı ve yöntem hakkında bilgi verdi.

İşlem nasıl gerçekleşiyor, aparat çocuklarda da kullanılabiliyor mu?

İşlemde ilk olarak penis çapının ölçümü yapılır. Ölçüm sonrası, penis derisi üzerindeki iç halkanın, yerleşeceği seviye işaretlenir. İç halka sünnet derisi içerisinden geçirilerek işaretlenen penis gövdesi üzerine yerleştirilir. Son olarak, mevcut aparat üzerinden elastik halka iç halka üzerinden hizalanır bu da sünnet derisine baskı yaparak kan akımını durdurur. Prepex sünnet aparatı, şu an için sadece erişkin erkeklerde uygulanabilen bir işlemdir.

İşlem ne zaman son buluyor?

İşlem, 7 gün sonra diş ve iç elastik halkanın alınıp ölü dokunun (sünnet derisinin) makas yardımıyla kesilmesiyle son buluyor.

Sünnet aparatının avantajları

Kanamanın olmaması ve olumlu estetik kozmetik sonuçlar (dikiş olmamasından dolayı), yöntemin avantajları olarak görülüyor. Ülkemizde erişkin yaşta sünnet oranının az olmasından dolayı bu sistem ancak pediatrik yaş grubuna uygulanabilecek şekilde geliştirildiği zaman popülarite kazanacaktır. 

Ameliyatsız sünnet dönemi başlıyor

False