GeriHamilelikte Sağlık Aman Belinize Dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aman Belinize Dikkat!

Aman Belinize Dikkat!

Hamilelikte ortaya çıkan bel ağrılarının nedenleri ve çözüm yolları...

Gebelik süresince bel ağrıları görülme sıklığını artıran nedenler arasında, gebelik öncesi dönemde veya bir önceki gebelikte var olan bel ağrısı, adet dönemlerindeki bel ağrısı öyküsü ve gebenin yaşı yer alıyor. Gebelik öncesi düzenli egzersiz yapan ve fiziksel kondisyonu iyi olan kadınlarda bel ağrısı şikayeti daha az görülüyor.

Gebelikte bel ağrıları gebelik süresince karşılaşılan sağlık problemleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Görülme sıklığı çeşitli çalışmalarda yüzde 49-76 oranında görülüyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Yeşiltepe, gebelikte bel ağrıları ve nedenlerini anlatıyor:

“Bel ağrısı genellikle gebeliğin ilk 5-7 ayında görülür. 36. hafta sonrasında bel ağrısı azalmaya başlar ve doğumdan sonraki 3 ay içinde de düzelir.

Gebelikte bel ağrılarının nedeni tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte öne sürülen iki teori vardır. Bunlardan bir tanesi belde biyomekanik stresin artması, diğeri de hormonal değişikliklerdir.”

Biyomekanik Stres Artması

“Büyüyen uterus bele binen mekanik yükü artırmaktadır. Buna uyum sağlamak için vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve omurgada duruş bozuklukları gelişir. Gebelerde başın ileride olduğu; sırtın kamburluğunun, belde lordoz denilen bel çukurluğunun ve dizde geriye kaymanın arttığı bir postür gelişir. Belde biyomekanik stresin artmasıyla omurga ve karın kaslarına daha fazla yük biner, bel çevresindeki bağlarda gerilim artar ve bel zorlanır. Mekanik ağrı denilen; hareketle artan, istirahatle azalan bel ağrısı gelişir. Ağrı genellikle bel ve kalça arkasında görülmekle birlikte bazen de bacağa yayıldığı görülmektedir. Bu ağrılar çok nadiren bel fıtığına bağlıdır.”

Hormonal Değişiklikler

“Gebelerde henüz kilo alımı başlamadan yani gebeliğin erken evrelerinde de bel ağrısı ortaya çıkmaktadır. Erken evredeki ağrı hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Relaksin, östrojen ve progesteron gibi hormonlar bel ve kalça çevresindeki eklemlerde ve bağlarda esnekliği artırır ve gevşemeye yol açar. Relaksin, gebelikte salgılanan ve bağ dokusunu yumuşatarak doğumu kolaylaştıran bir hormondur.”

Bireysel Egzersiz Programları Yapılmalı

“Gebelikte görülen bel ağrıları iyi bir egzersiz programıyla tedavi edilebilir. Akut ağrıda 3 günlük istirahat sonrasında egzersizlere başlanır. Egzersiz programları gebeye uygun şekilde bireysel olarak planlanmalıdır. Egzersiz programı, postür (duruş) eğitimi, pelvik tilt egzersizi ve sırt ve karın kaslarını güçlendirici egzersizlerden oluşmaktadır. Su içi egzersizler ve yüzmenin etkili olduğu da bilinmektedir. Gebelikte karnı desteklemek için korse kullanımının etkili olduğuyla ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Gebelikteki bel ağrılarında ağrı kesici ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.”

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False