GeriNasıl Yapılır? Aloe vera nedir, nasıl çoğaltılır? Evde aloe vera bakımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aloe vera nedir, nasıl çoğaltılır? Evde aloe vera bakımı

Aloe vera nedir, nasıl çoğaltılır? Evde aloe vera bakımı

Bakımı oldukça kolay olan aloe vera, aynı zamanda cilt için de çok faydalı bir bitki. Ancak, her ne kadar kolay olsa da aloe vera bakımı için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Gelin bu detayları birlikte öğrenelim...

Aloe vera, halk arasında sarısabır olarak da anılan, şık görüntüsü ve faydaları sayesinde bitki yetiştirmeyi seven hemen herkesin evinde kendine yer bulan güzeller güzeli bir bitki. Sivri uçlu, uzun ve dolgun yapraklarının içindeki jelimsi yapının içerdiği yararlı maddeler onu bu denli popüler hale getiren temel özelliğidir.

Aloe vera evde nasıl yetiştirilir?

Aloe vera organik maddeler bakımından zengin, humuslu ve geçirgen yapılı topraklarda rahatça yetişme imkanı buluyor. Çiçekçilerden ya da yapı marketlerin ilgili reyonlarından bu toprakları kolayca temin edebilirsiniz.

Aloe vera bakımı nasıl yapılır?

Aloe vera, humuslu ve organik madddeler açısından zengin topraklarda daha rahat yetişiyor. Bu yüzden toprak seçiminde bu detaya dikkat etmelisiniz.

Sağlığa faydalı bir bitki olan aloe veranızı güneş ışığı alan aydınlık bir alanda tutmalısınız. Kış mevsiminde de ılık ortamlarda tutmaya özen gösterin.

Aloe veranızı her gün sulamanıza gerek yok. Ancak sulama yapmadan önce toprağının tamamen kuru olmasına dikkat edin. Çünkü fazla sulama bitkinizin köklerini çürütebilir. Ayrıca sulama için her zaman aynı gün ve saati tercih edin.

Aloe vera için kullanacağınız saksının drenajlı, altında delikler ve fazla suyun akacağı bir tabla bulunan bir saksı olması önemli. Fazla sulanmayı sevmeyen bir bitki olduğundan toprağından tablaya akacak olan bu fazla suyu da hemen dökmelisiniz.

Aloe vera nasıl çoğaltılır?

Aloe vera, evde en yaygın olarak kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılır. Eğer evinizde bir aloe vera varsa ve saksının dibinden, köklerden yükselmeye başlayan yeni bir aloe vera bitkisi oluşmaya başladıysa, toprak ve saksı değişim vakti geldiğinde bu yeni bitkiyi dikkatlice kök kısmından ayırarak yeni, küçük bir saksıya dikebilir, düzenli bir şekilde bakımını yaparak yeni bir aloe vera bitkisi elde edebilirsiniz.

False