GeriSağlık Alerji yorgunluğundan kurtulmak için aminoasit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alerji yorgunluğundan kurtulmak için aminoasit

Alerji yorgunluğundan kurtulmak için aminoasit

Güne zinde başlamanın yolları...

8-14 Nisan tarihleri arasında kutlanan Dünya Alerji Haftası'nda, alerji yorgunluğundan kurtulmak için yapabileceklerinizi öğrenmek ister misiniz? Hapşırık, burun tıkanıklığı, kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösteren alerjik hastalıklar, bazı kişilerde günlük yaşamı engelleyecek kadar şiddetli olabiliyor. “Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yorgunluk hissi oluşturması ise ayrı bir sorun yaratabiliyor” diyen KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Üzeyir, alerji yorgunluğundan kurtulmanın yollarını anlattı.

Çağımızın hastalığı olarak da tanımlanan ve 10 kişiden 3’ünde görülen alerji hastalığı ile ilgili KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Üzeyir; “Sık görülen alerjenler çiçek polenleri, mantar sporları, hayvan derisi döküntüleri ve ev tozudur. Havayolu ile geçenlerin tedavisinde temel prensip bunlardan uzak durmak, mümkün olmuyorsa ilaç veya uygun aşı yaptırmaktır. Alerji bazı kişilerde yıl boyu, bazı kişilerde ise ilkbahar ve sonbaharda yaşanır. Tamamen bünyenin bir tepkisidir. Yaş sınırı yoktur. Çocukluk, gençlik, yaşlılık dönemlerinde her an karşımıza çıkabilir. Bazı ailelerde çocuk alerjikken, anne ve babada görülmese bile 40-50'li yaşlarda ortaya çıkabilir” şeklinde açıklamalar yaptı ve alerji yorgunluğundan kurtulmanın yolunun aminoasitler olduğunu dile getirdi.

Yorgunluktan kurtulmanın yolu aminoasitte

Op. Dr. Mustafa Üzeyir, alerji vakalarında tedavinin şart olduğunu söyleyerek uyardı: “Tedavi sırasında ilaçların oluşturduğu halsizlik ve yorgunluktan kurtulmak için aminoasitlere ihtiyaç vardır. Kişiler bu durumlarda vitamin ve mineral desteği alır. Oysa vücudun enerjiye ihtiyacı vardır. Enerjiyi ortaya çıkaran ise aminoasitlerdir. L-karnitin, L-arjinin, L-glutamin, L-serin ve L-treonin gibi aminoasitlerin tümü birarada alındığında vücuttaki enerji seviyesi artacak, bu şekilde günlük yorgunlukla mücadelede kişi kendisini daha güçlü hissedecektir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu aminoasitlerin sporcu dozlarını değil, günlük yaşantıdaki kas kullanımına göre ayarlanmış dozajlı olanlarını kullanmaktır.” 

False