GeriSağlık Aldatmaya iten en önemli 10 neden
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aldatmaya iten en önemli 10 neden

Aldatmaya iten en önemli 10 neden

İlişkiye en çok zarar veren bu durum hangi sorunlardan kaynaklanıyor?

Aldatma, günümüz ilişkilerinde en sık karşılaşılan ve ilişkiye en fazla zarar veren durumların başında gelmektedir. Yaygın görüş; erkeklerin daha fazla aldattığı yönünde olmakla birlikte aslında kadınlar da erkekler kadar aldatmaktadır. Uzman Psikolog Mehmet Kılıç, kadınları ve erkekleri aldatmaya iten en önemli 10 sebebi sıraladı.

İnsan psikolojisi hakkında bildiklerimizin hala sınırlı düzeyde olmasına ve insan davranışlarını etkileyen birden fazla neden olmasına rağmen, aldatmayla ilgili olarak yapılan bazı psikolojik açıklamalar bulunmaktadır.

1-Eşler arası sorunlar

Aldatan kişilerin en sık dile getirdikleri gerekçe yaşadıkları ilişkideki sorunlardır. İletişim sorunu yaşayan çiftler zamanla kavga etmeye, uzun süreler devam eden küslükler yaşamaya başlamaktadır. Bu süreçte kişiler iş ya da dış dünyaya daha fazla zaman ayırmakta ve gittikçe bir birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar. Birlikte olduğu partneriyle kafa karışıklığı yaşayan kişi, bazen bilinçli olarak bir başkasına yönelirken, bazen zaten etrafta olan biri ile daha fazla yakınlaşmakta ve bu da aldatmayı beraberinde getirmektedir.

2- Sıkılmak

Çiftler genellikle ilişkinin flört aşamasında çok fazla enerji harcamakta, karşı taraftaki kişiyi elde etmek için yoğun bir çaba göstermektedir. İlişkiye yeni bir heyecan katamayan kişiler, başka bir partnere yönelerek yeni kişinin hayatına kattığı yenilik ve farklılıkların tadını çıkarmayı isteyebilir. Ünlü psikoterapist Yalom’un dediği gibi ‘’Her güzel kadının ardında, güzel bir kadınla sevişmekten sıkılmış adam vardır’’ ya da tam tersi.

3- Eşi cezalandırma isteği

İkili ilişkilerde yaşanan sorunlarda bazen taraflardan biri, diğerini canını acıtacak ya da rahatsız edecek bir davranışta bulunabilir. Buna karşılık olarak diğer eş partnerine karşı yoğun bir öfke duymakta ve onu cezalandırmak amacıyla eşini aldatabilmektedir. Her ilişkide kişi kızdıran şeyler birbirinden farklıdır. Bir eş yeterince ilgi görmediği için aldatabilirken, bir başkası aldatıldığı zaman intikam almak için eşini aldatabilir.

4-Bazı özel dönemler

Yaşamın bazı dönemlerinde aldatma oranları artmaktadır. Orta yaş bunalımı olarak adlandırdığımız 40–50 yaş döneminde kişiler hayatlarını gözden geçirirler. Kişi hayatta istediklerinin çoğunu yapamadığını görürse, hayatında değişiklikler yapmaya ve bugüne kadar yaşadığından daha farklı bir hayat yaşamaya çalışabilir. Orta yaş bunalımında menopoz ve andropoz sorunları, kişinin yaşadığı bunalımın şiddetini arttırabilir ve bu dönemde kişi partnerini aldatabilir.

5-Hamilelik dönemi riskleri

Başka önemli bir dönemse kadının hamile olduğu ya da bebeğin doğduğu dönemdir. Kadının erkeğin birlikte olma isteğinin sıklıkla reddedilmesi ya da bu dönemde erkeğin eşini cinsel olarak çekici bulmaması veya eşi artık anne olduğu için onu kutsallaştırması durumunda erkek başka bir partnere yönelebilir.

6- Bireysel sorunlar

Aldatma daima ilişki içindeki sorunlardan kaynaklanmaz. Bazen ilişki mükemmel bir şekilde devam ederken kişi birlikte olduğu kişiyi aldatabilir. Bunun altında genelde kişinin yakın ilişkiler ve bağlanmayla ilgili yaşadığı bilinç dışı korkular ve kaygılar bulunmaktadır. Kişi yaşadığı ilişkiye yeterli düzeyde maddi, duygusal, sosyal yatırım yapmaz ve bu nedenle birlikte olduğu kişiden vazgeçme ve onu kaybetme riskini göze alabilir.

Buna en iyi örnek ‘’Isısız Adam’’ filmindeki başrol oyuncusudur. Bu kişiler yakın duygusal ilişki kuramaz, bu yönde bir girişimle karşılaştıklarında uzaklaşırlar. Çünkü bu kişilerin duygularla yüzleşebilme yetenekleri zayıftır.

7- Cinsellikle ilgili sorunlar

Cinsel yaşantıda doyumsuzluk, hem kadını hem de erkeği başka bir partnere yöneltebilir. Cinsel yaşamın sıklığı kadar, yaşanan cinselliğin kalitesi de önemlidir. Herkesin fantezi dünyasında bir cinsel yaşam şekli vardır. Eğer kişi partneriyle hayallindeki cinsel yaşama sahip değilse bunu başka bir partnerde arayabilir.

8- Ortam, sosyal medya, tüketim çağı

Arkadaşlık siteleri gibi sosyal medya aracılığı ile insanlar evde otururken birçok yeni insanla tanışabilir hale geldi. Bilgisayarda uzun süre vakit geçiren bu kişiler arasında zamanla bir yakınlaşma olabilir ve buda aldatmayı beraberinde getirebilir.

Eskiden bir toplu iğne bulmak bile çok zor olabiliyorken artık insanlar her şeye çok kolay ulaşabilir ve sahip olabilir hale geldi. İş böyle olunca kolay elde edilen şeylerden kolaylıkla vazgeçilebilir hale gelindi. Eskiden insanlar “eğer ilişkim biterse yeni bir ilişki bulmam zor” olur diye düşünürlerken, artık birçok kişi yeni insanlarla tanışmanın kolay olduğunu düşünerek daha cesur davranabilir hale geldi. Buda aldatmayı kolaylaştıran bir faktöre dönüştü.

9- Erken yaşta evlilik ve bir başkasına aşık olmak

Yapılan çalışmalar 22 yaşından önce evlenen kadınların, 24 yaşından önce evlenen erkelerin daha çabuk boşandığını göstermektedir. İnsanlar yaşları büyüdükçe hayata daha farklı bakmaya başlamaktadır. Erken yaşta yapılan evliliklerde, kişiler kapıldıkları heyecan duygusuyla evlenmekte ancak yaşları ilerledikçe bir ilişkiden ya da hayattan beklentileri, beğenileri değişmektedir. Sahip oldukları ilişki kişiyi tatmin etmediği için bir başka kişiye aşık olabilirler.

10- Aldatmanın bazı ipuçları

Yukarıda tanımlanan özelliklere uyan ya da aşağıdaki bazı durumlara uyan her insan aldatır ya da bu tanımlara uymayan insan aldatmaz diye kesin bir şey söylemek asla mümkün değildir. Ama aldatma durumlarında sıkça görülen bazı ortak noktalar şöyledir;

Telefonunda sık sık tanımadığınız numaraların olması,

* Kredi kartı ekstrelerinde sık sık normalde gitmediği restoran hesapları, alışveriş faturaları,

Son zamanlarda giyimine eskisinden fazla dikkat etmesi,

* İşle ilgili nedenlerle sık sık geç gelmesi,

* Sık sık iş seyahatlerine gitmesi,

* Hafta sonu gibi boş zamanlarının büyük çoğunluğunu sizden ayrı arkadaşlarıyla geçirmesi,

* Sizinle cinsel paylaşımdan uzak durması, eskisi gibi yakın davranmaması,

* E-mail, telefon gibi araçları gizli saklı kullanıyor ve siz geldiğinizde hemen kapatması,

Sizin sık sık sorun çıkardığınızı ya da söylendiğinizden yakınması.

False