GeriEtkinlikler AKUT ve Cem Yılmaz El Ele
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKUT ve Cem Yılmaz El Ele

AKUT ve Cem Yılmaz El Ele

Afet dönemi kahramanlarına Cem Yılmaz'dan destek.

Kuruluşundan beri 1.209 kişinin hayatını kurtaran AKUT, 15. kuruluş yıl dönümünü kutlama amacıyla yaptığı basın açıklaması ile iş dünyasını ve tüm duyarlı vatandaşları desteğe çağırdı. Sanatçı Cem Yılmaz’ın da katıldığı toplantıda hem duygusal hem de keyifli anlar yaşandı.

Doğal afetlerin her an yaşanabileceğini hatırladığımız şu günlerde, bireylerin afetlere hazırlıklı olması gerekliliğine vurgu yapan AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki, 15 yıllık deneyimlerini, özverilerini ve daha fazla kişiye ulaşabilmeleri için gerekli olan koşulları anlattı. Mahruki, 26 ekiple birlikte gönüllülük esasına uygun bir şekilde çalışan AKUT’un misyonunu “başı dertte olan herkese en kısa sürede ulaşarak can kayıplarını en aza indirme” şeklinde özetledi.

AKUT ve Cem Yılmaz El Ele

1998 yılında ilk kez Devlet tarafından “kamu yararına hizmet eden dernek” sıfatını alan AKUT’un, aldığı yardımlarla çalışmalarını genişlettiğine dikkat çeken Mahruki, son 2 yılda kurtarma sayılarının büyük oranda arttığını ve daha fazla kişiye ulaştıklarını kaydetti. Japonya’daki deprem ile birlikte tekrar gündeme gelen “Depreme ne kadar hazırız?” tartışmaları ile ilgili soruları yanıtlayan Mahruki, özellikle İstanbul’daki hasarın en aza inebilmesi için nüfus yoğunluğun azalması ve halkın afet durumunda ne yapacağını bilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mahruki’nin “Okullarda bilinçlendirme eğitimleri düzenliyor musun?” sorusuna yanıtı ise şöyleydi: “Her yerde ve sürekli olarak düzenliyoruz. İstanbul’da özellikle hatırlayamayacağım kadar fazla bu sayı gerçekten. Bunlara ek olraka ayrıca AKUT’un deprem eğitimi tırı nisan ayında yola çıkacak.”

Cem Yılmaz’dan Öz Eleştiri

Felaket anında her yerde olmayı başarabilen AKUT üyelerini isimsiz kahramanlar olarak adlandıran Cem Yılmaz, AKUT’un 15. yıl dönümü için düzenlenecek gecede bir rol alacak olmasının onur verici olduğunu dile getirdi.

Mahruki ve ekibi için övgüler yağdıran Yılmaz, sağladığı katkı için “Bu sefer ben de tabiri yerindeyse taşın altına elimi koymak istedim. Bundan sonra elimden ne gelirse yapmaya çalışacağım çünkü sürekli olarak onların eli taşın altında. Ben de artık onlarlayım” şeklinde açıklamada bulundu.

AKUT ve Cem Yılmaz El Ele

Ali Nasuh Mahruki’nin AKUT rozetini Cem Yılmaz’ın yakasına taktığı sırada “Rozetiniz varsa ilk önce sizi kurtarıyorlar” diyen Yılmaz, duygusal anlar yaşanan salonu kahkahaya boğdu.

Son olarak Mahruki, daha fazla maddi destekle daha fazla kişinin hayatını kurtaracaklarını hatırlattı.

Hazırlayan: Hanife Yaşar

Fotoğraf: Halil Yücer

False