GeriEtkinlikler Aktüel Arkeoloji’nin 25. sayısı çıktı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aktüel Arkeoloji’nin 25. sayısı çıktı!

Aktüel Arkeoloji’nin 25. sayısı çıktı!

Arkeoloji ve tarih meraklılarına müjde!

‘’Medusa Başlı Mozaik’’, 1.763 yıl sonra arkeoloji ve tarih meraklılarıyla buluşuyor. Anadolu’nun bilinen ve bilinmeyen kültürel mirasını, arkeolojik zenginliğini toplumun her kesimine ulaştıran Aktüel Arkeoloji’nin 25. sayısı yayımlandı.

Derginin 5. yılına girdiği son sayısında, Kibyra antik kentinde açığa çıkarılan Odeion yapısının, muhteşem Medusa Başlı Mozaik zemini, arkeoloji ve tarih meraklılarıyla buluşuyor. Antik Yunan mitolojisinin en sevdiği karakterlerden biri olan Medusa, mitolojide olduğu gibi saçlarının yerinde alev şeklinde yılan başları taşır ve baktığı herkesi anında taşa çevirir. Tanrılar tarafından cezalandırılan Medusa’nın başı, yarı tanrı Zeus’un oğlu Perseus tarafından kesilir. Bundan dolayı kesik başlı olarak tasvir edilen Medusa, Kibyra Odeion’unda da bu şekilde ortaya çıkarılır. Kibyra Odeion yapısının orkestra kısmında yer alan muhteşem eser, bir benzeri bulunmadığı için, dünya çapında eşsiz kabul edilir.

Burdur’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan Kibyra antik kenti kazı çalışmaları kapsamında; günümüze neredeyse sağlam bir şekilde ulaşan Odeion’un (müzik binası) önünde  yer alan stoa’da (antik market), 540 m2’lik alanda ortaya çıkan Medusa Başlı Mozaik, Anadolu’nun en büyük mozaik döşemesidir. Ağırlıklı olarak siyah ve beyaz küçük kare taşlardan oluşan mozaik zemin, farklı geometrik desenler içeren, yan yana sıralanmış 3 panodan meydana gelir. Geç Roma dönemine ait mozaiğin üzerinde yer alan antik Yunanca yazıtlara göre; Kibyralı Pankratos’un oğlu Aurelius Sopatros ve kardeşi Klaudius Teodoros tarafından, MS 249 yılında inşa edildiği kabul edilir.

Pers İmparatorluğu’nun bıraktığı kalıntıları içeriğine taşıyor

Dergi 25. sayısında, günümüzden 2.500 yıl önce Büyük İskender’in gelişine kadar, Anadolu’ya 200 yıl süresince hükmeden Pers İmparatorluğu’nun bıraktığı kalıntıları da içeriğine taşıyor. Anadolu'da Pers Heykeltıraşlığı, Likya'da Persler, Herodotos, Kral Kyros, Polyksena Lahti, Persepolis (Darius'un Sarayı), Bilginin Efendisi Ahura Mazda, Daskyleion Kenti, Perslerin Sonu ve İskender'in Muhteşem Yüzyılı başlıklı yazılar; özgün ve aktüel bir dille okuyucuya aktarılıyor. Arkeoloji, mitoloji, tarih, sanat tarihi, kültür alanlarında seçilen özel çalışmaları; güncel, sade, özgün ve aktüel bir dille okuyucuya anlatmayı benimseyen Aktüel Arkeoloji, ilk olarak 2007 senesinin Temmuz ayında okuyucularla buluştu.

Yayın hayatı süresince ulusal çapta arkeoloji temalı bir karikatür yarışması yapan dergi, pek çok şehirde bu karikatürlerin sergilenmesini sağladı. Dünyanın 45 ülkesinde Anadolu Arkeolojisi’ni anlatan İngilizce bir sayı da çıkardı. Ulusal çapta geniş katılımın sağlandığı, Arkeoloji Fotoğraf Yarışması düzenledi. Hazırlanan özel sayı ve gerçekleştirilen yarışmalarla, Anadolu’yu ve mirasını tanıttı. Yılda yaklaşık 1.000 arkeolojik kazının yapıldığı, her kentinin hatta ilçesinin altında geçmişe ait bir kalıntının bulunduğu Anadolu’yu odak alan dergi, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden akademisyen, arkeolog ve gönüllü katılımcının bir araya gelmesiyle hazırlanıyor.

www.tupras.com.tr

False