GeriÇocuk Sağlığı Ailelerin beslenmesi çocukların beynini geliştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ailelerin beslenmesi çocukların beynini geliştiriyor

Ailelerin beslenmesi çocukların beynini geliştiriyor
Abone Olgoogle-news

Beslenme hipokampüsü nasıl etkiliyor?

Önceki çalışmalarda ebeveynlerin beslenme alışkanlıklarının çocuklar üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu ebeveynlerin %95’ini biyolojik anneler oluşturmuştu. Araştırmacılar şimdi de beslenme alışkanlığının beyin üzerindeki etkisinin çocuğa birinci dereceden yakın olan baba, büyük anne-baba ya da çocuğu evlatlık alan ebeveynden de kaynaklanabileceğini açıkladılar.

Başyazar ve çocuk psikiyatrisi profesörü Joan L. Luby, “Bu çalışma; sezgisel olan bir şeyi, ebeveynlerin beslenme alışkanlığının çevresine uyum sağlayan insanoğlunun gelişimi için ne kadar önemli olduğunu doğruladı” dedi.

Beyin görüntüleme çalışması, Luby ve meslektaşları tarafından yaklaşık 10 yıl önce başlatıldı ve çalışmada, okul öncesi depresyon konulu daha önceki çalışmada bulunan 7 ile 10 yaşları arasındaki çocuklar yer aldı. Bu çalışmada depresyonu ya da diğer psikiyatrik rahatsızlıkları olan ya da zihinsel olarak sağlıklı ve hiçbir psikiyatrik sorunu olmayan 3 ile 6 yaşları arasındaki çocuklar vardı.

Yapılan son çalışmada araştırmacılar; depresyon semptomları gösteren ve zihinsel olarak sağlıklı olan çocukların 92’si üzerinde okul öncesi yaşlarında beyin taramaları yaptılar. Araştırma sonucunda; anneleri tarafından beslenen ve depresyon belirtisi göstermeyen çocukların, anneleri tarafından beslenmeyen çocuklara oranla daha fazla hipokampüse (Öğrenme, hafıza ve stres tepkisi için önemli olan ana beyin yapısı) sahip oldukları ortaya çıktı.

Luby “Kanaatimce bu çalışma, beyindeki anatomik değişikliği gösteren ilk çalışmadır. Bu da erken ebeveyn olma ve beslenme alışkanlıklarının önemini vurgulayan erken çocukluk gelişim literatürünün büyük kısmının geçerliliğini destekliyor. Yaklaşık yüzde 10 daha büyük hipokampüse sahip olmak beslenmenin güçlü etkisinin en somut kanıtıdır.”

“Ebeveynlerin eğitim almaları gerekiyor”

Sağlık beslenen ve fizyolojik olarak da sağlıklı olan çocukların daha büyük hipokampüse sahip olduğunun keşfedilmesini oldukça dikkat çekici bulan Luby, hipokampüsün önemli bir beyin yapısı olduğuna dikkat çekti.

Genç çocukları olan ailelerle çalışan eğitimcilerin, hem ebeveynlere çocuklarıyla özel görevler üzerine çalışmalarını öğreterek hem de çocuklarıyla nasıl çalışacaklarını göstererek okul performanslarını ve çocuklarının gelişimini artırabileceklerini söyledi. Ayrıca “Ebeveynlerin, çocuklarını nasıl besleyip destekleyecekleri konusunda eğitim almaları gerekiyor. Sağlık gelişiminde bunlar oldukça önemlidir” dedi.

Hipokampüs nedir?

Vücut stresle karşılaştığında, beyin otomatik sinir sistemini harekete geçirir. Bu sistem, stres hormonlarının dışarı çıkmasını kontrol eden sinirlerin gayri ihtiyari sistemidir. Bu hormonlar, kalp oranını artırarak ve vücudun adapte olmasına yardımcı olarak stresle baş etmemize yardım ederler. Hipokampüs, bu tepkide bulunan ana beyin yapısıdır. Öğrenme ve hafıza konularında anahtar role sahiptir ve daha büyük ebatlarda olması okul ve diğer benzer konularda daha çok gelişmiş performans ile ilişkilidir.  

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle