GeriSağlık Aile büyükleriyle iyi geçinmenin yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aile büyükleriyle iyi geçinmenin yolları

Aile büyükleriyle iyi geçinmenin yolları

Sadece biraz anlayış...

Gençler ve aile büyükleri arasında zaman zaman çatışmalar çıkar ve birbirlerini anlamadıklarından şikayet ederler. ‘’Aile büyükleriyle iyi geçinmek aslında çok kolay’’ diyen Psikolog Kadriye Tavşan aile ile iyi geçinmenin yollarını anlatıyor…

Aile büyükleri ile iyi geçinmek için değişmeye veya bambaşka biri olmaya gerek yok, sadece birazcık dikkat ve anlayış yeterli.

* En başta sıcak bir gülümseme ve günaydınla işe başlamak ev işlerine yardım konusunda beraber plan yapılıp belli oranlarda yardımcı olmak iyi bir başlangıç olabilir.

* Zaman zaman aile veya masa başı sohbetleriyle gündemde olan konuları veya sıkıntıları paylaşmak, bunlar için onları gerçekten dinlediğinizi gösterip anlamaya çalışmak önemli. Bu esnada size ters gelebilecek görüş ve düşünceleri sert tepkilerle ifade etmemek gerekir. Ayrıca ebeveynlerin, belli bir yaştan sonra daha da alıngan oldukları için düşünerek konuşmak çok önemli.

* Genç çifter kendi çekirdek ailelerini kurduktan sonra kök aileleriyle ilgili birçok konuya seyirci kalıp, ilgi gösteremezler. Bunun için zaman zaman yapılan aile toplantıları hem aradaki bağları kuvvetlendirir hem de görüşleri alındığı için aileler kendilerini çocuklarına karşı önemli ve yeterli hisseder.

* Herkesin bazı konularda kusurları var, önemli olan bunları tespit edip olaylara daha yapıcı açılardan bakabilmek. Aile içi bireylerin birbirlerine duydukları sevgi ve anlayışın iletişimde açamayacağı hiçbir kapı yoktur.

False