GeriSağlık Adetler Neden Düzensiz Olur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adetler Neden Düzensiz Olur?

Adetler Neden Düzensiz Olur?

Adet düzensizlikleri büyük sorun yaratmayacağı gibi tehlikeli sonuçlar da doğurabilir.

Adet kanamaları, ergenlikte başlayan ve menopoza kadar her ay devam eden düzenli kanamalardır. Yirmi altı ile otuz iki günde bir olan, üç veya beş gün süren adet kanamaları normal kabul edilir. Peki ya düzensiz olan adet kanamalarının sebepleri nelerdir? Jinekolog Turgay Karakaya, bu sebepleri anlatıyor.

Normal dışı her kanama ve adet düzensizlikleri büyük sorun yaratmayacağı gibi hayatı tehdit eden ve teşhiste gecikilmesi çok ağır sonuçlar oluşturabilen bir durum da olabilir.

En sık rastlanan adet düzensizliği sebebi fonksiyonel olanlardır. Yani altta yatan organik bir sebep yoktur. Ancak stres, üzüntü, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı egzersiz, hızla zayıflama ve kilo gibi durumlardır. Ritimdeki en ufak bozulma adet düzenini bozar ve yumurtlamayı olumsuz etkiler. Gebe kalma da gittikçe daha zorlaşır.

Organik sebepler arasında over kistleri, hormon salgılayan tümörler, miyomlar, kanama bozuklukları, kan hastalıkları, sistemik hastalıklar ve genital sistem tümörleri de olabilir. Yani normal dışı her kanama mutlaka ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. 

False