GeriSağlık Adet Düzensizlikleri Normal mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adet Düzensizlikleri Normal mi?

Adet Düzensizlikleri Normal mi?

Her kadının yaşamı boyunca zaman zaman adet kanamalarında düzensizlikler olabilir.

Kadınlar özellikle adet düzensizlikleri, akıntılar, karın-kasık ağrıları ve adet sancısı problemleri yaşıyorlar. Tüylenme, sivilceler ve miyomlar da sık sık karşılaşılan şikayetler arasında. Adet düzensizliklerinde ne gibi belirtiler görülür?

Her kadının yaşamı boyunca zaman zaman adet kanamalarında düzensizlikler olabilir. Adet düzensizliği diyebilmek için bu durumun tekrarlayıcı nitelikte olması gerekir. Eğer kızınızın adeti 9 yaşından önce başlamışsa, 14 yaşına kadar meme gelişimi, tüylenme, vücut şeklinin değişmesi gibi değişiklikler başlamamışsa ve henüz adet görülmemişse problem olabilir. Ayrıca 18 yaşına geldiğinde değişiklikler başlamış ancak henüz adet görmemişse, adet kanamaları 21 günden daha uzun aralıklarla oluyorsa ve 7 günden uzun bir günden kısa sürüyorsa, iki adet arasında kanamalar, lekelenmeler oluyorsa, bir yerlerde bir yanlışlık var demektir.

Akıntılar Normal mi?

Her kadında hastalık olmayan normal bir akıntı olabilir. Bu akıntının içinde bulunan hormonlar etkisiyle dökülmüş hücreler, iç çamaşırı kaynatıldığında bir leke bırakır. Doğal olan bu salgı, yanlış olarak birçok kadını telaşlandırır. Herkesin boyu ve kilosu nasıl aynı değilse salgı miktarı da kişiden kişiye değişir. Yine de akıntının normal olup olmadığının hekim tarafından belirlenmesinde yarar vardır. Yaz döneminde akıntılarla ilgili sorunlarda artış olur genellikle. Buna deniz, havuz, sıcak hava, terleme, beslenmedeki değişiklikler, giyim kuşamdaki farklılıklar neden olur. Akıntıların uzmanlarca tanınması ve tedavileri oldukça basittir.

Karın, Kasık Ağrıları ve Adet Sancısı Nasıl Azaltılabilir?

Kadınların bir kısmında adet kanamaları sırasında bel ve kasıklarında ağrılar olabilir. Sancı kasılma biçimindedir. Kanamanın ilk gününde ya da 1-2 gün öncesinde başlayabilir. Yazın farkında olmadan üşütme nedeniyle karın, kasık ağrıları ve adet sancıları artabilir. Önlem olarak susuz kalmamak, kasık ağrılarına neden olabilen böbrekleri rahatlatmak gereklidir. Eğer terleme ile çok su ve tuz kaybı varsa, tuzlu ayran ya da soda çok iyi gelir. Adet ağrılarını azaltmak için adet döneminde üç beyaz dediğimiz, unlu, şekerli ve tuzlu yiyecek ve içeceklerden kaçınmakta yarar var.

Op. Dr. Cihan Kabukçu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

False