GeriSağlık Adet düzensizliğinin 4 temel nedeni
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adet düzensizliğinin 4 temel nedeni

Adet düzensizliğinin 4 temel nedeni

Yapılan ultrason ve tahlillerle gerekli ilaç tedavisine başlanmalı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Gümüşalan, adet düzensizliğinin nedenleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Düzenli bir adet kanaması olan bir bayanın ortalama 28 günde bir (adet kanamasının ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında sürer. Adet dönemi kanamalarının beklenenden sık olması "polimenore", beklenilenden seyrek olması "oligomenore" olarak tarif edilmektedir. Adet arası kanamalar ise "metroraji" (ara kanama) olarak bilinmektedir. Adet gecikmesi durumu sürekli olan kişilerde polikistik over durumu ile sık karşılaşılmaktadır. Bu tür şikayetleri olan kadının birkaç ay adet gördüğü tarihleri not alarak bir jinekoloğa gitmesi önerilir ve yapılan ultrason ve tahlillerle gerekli ilaç tedavisine başvurulabilir.

ADET DÜZENSİZLİĞİNİN NEDENLERİ

1. POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Adet düzensizliğinin en sık rastlanan nedenlerindendir. Yüzde tüylenmeye, obezite ve akneye de yol açar. Bu sendrom, hormon seviyelerini etkilediğinden ve ovülasyonu engellemesinden dolayı da düzensiz adet görmeye sebep olur. Gebeliğin oluşmasını geciktirebilir veya engelleyebilir.

2. HIZLI VE/VEYA AŞIRI KİLO ALIP VERMEK

Aşırı kilo almış ya da vermiş kadınlarda bu problem görülebilir. Adet düzensizliği ayrıca anoreksi ve bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda da sık rastlanan bir durumdur. Çok fazla egzersiz yapan kadınlarda da düzensizlik olabilir.

Adet düzensizliğinin 4 temel nedeni

3. AŞIRI STRES

Günlük yaşantımızda bizi etkileyen ağır stresse yol açan olaylar düzensiz adet görmeye neden olabilir. Ayrıca, kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavileri de erken menopoza sebep olabilir ve adet görmeyi geçici veya kalıcı olarak engelleyebilir.

4. ASHERMAN SENDROMU

Uygun teknik ve yeterli tecrübe ile yapılmayan kürtajlar, rahim iç tabakasında hasara yol açabilir, bu durum da bazı kadınlarda adet düzensizliğine neden olurken bazılarında da çok hafif adet görülmesine sebep olur.

Bunların yanı sıra aşağıda belirtilen bazı sistemik hastalıklar da adet bozukluklarına yol açabilir:

• Şeker hastalığı
• İrritabl bağırsak sendromu
• Hipotiroidzm (Tiroid bezinin az çalışması)
• Karaciğer yetmezliği
• Tüberküloz gibi rahatsızlıklar da adet düzensizliğine neden olabilir.
• Ayrıca antidepresanlar, kortikosteroidler yanlış kullanılan hormon ilaçları da düzensiz adet görmeye sebep olabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Gümüşalan

False