GeriEtkinlikler Acımasız savaşın içinde saf bir aşk!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Acımasız savaşın içinde saf bir aşk!

Acımasız savaşın içinde saf bir aşk!
Abone Ol google-news

Korkunç Yıllar romanından yola çıkılarak senaryolaştırılan Kırımlı filmi vizyonda.

Burak Arlıel’in yönettiği ve Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış ile Gülçin Santırcıoğlu’nun oynadığı Kırımlı filmi sinemalarda!

Kırımlı, 2011 senesinde kaybettiğimiz ve eserlerinin tamamında Kırım Tatar kültürünü, Kırım Türkleri'nin acılarını yansıtan Cengiz Dağcı'nın 1956'de yayınlanmış ilk romanı Korkunç Yıllar'dan yola çıkılarak senaryolaştırıldı.

Rus devrimini takip eden yıllarda kültürel hak ve özgürlük alanlarının genişleyeceğini uman ancak tam tersine Rus milliyetçisi siyasetin baskısına maruz kalan Kırım'da doğmuştur Sadık Turan… Baskının doruğa tırmandığı Stalin döneminde okula başlar ve bir sabah Kızıl Ordu'ya bağlı askerlerin sınıflara girip bundan böyle Türk alfabesi yerine Kiril alfabesiyle eğitim yapacaklarını tebliğ etmeleriyle dehşete kapılır. Ve kısa süre içinde milli kimlikleri dışında inançlarının, yaşamalarının engellendiğini, camilerinin yıkıldığını görür.

2. Dünya Savaşı başladığında Sovyetler Birliği sınırları içinde yaşayan bütün halklar gibi Kırım Türkleri de askere alınıp cepheye sürülmüştür. Sadık Turan, Kızıl Ordu safında subay olarak bir yandan hayatta kalma diğer yandan birlikte cepheye gönderildiği arkadaşlarına siper olma mücadelesi içindeyken Almanlara esir düşer… Diğer esirlerden farklı olarak eğitimli ve Almaca biliyor olması sayesinde önce esir kampında irtibat görevlisi seçilir; ardından Berlin'in Kırım'ı Ruslar'dan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturma vaadiyle Müslüman Türkler'den birlikler oluşturma kararı doğrultusunda Alman ordusunda görevlendirilir.

Ancak kısa süre sonra Sadık Turan Almanya'nın kendilerine oyun oynadığının farkına varır ve Tatarları Kırım'ın kurtuluşu için örgütlemeye başlar. Sadık bu süreçte hayatının aşkı Maria'yla tanışır. Maria Nazi ordularının işgaline uğrayan Polonya'da direniş safında mücadele veren bir genç kızdır. Sadık, Kırım'ı kurtarma geleceğe uzanma hayaline Maria'yla birlikte yürüyecektir artık.

[video=hurriyetaile_video/kirimlifilmfragmani.flv]

False