GeriHamilelik Hazırlığı Açıklanamayan Kısırlık da Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açıklanamayan Kısırlık da Nedir?

Açıklanamayan Kısırlık da Nedir?
Abone Olgoogle-news

Açıklanamayan kısırlık sağlıklı bir cinsel hayata rağmen gebeliği elde edemedikleri için çiftlerin umutsuzluğa düşmesine neden olabilir.

Açıklanamayan kısırlık sağlıklı bir cinsel hayata rağmen gebeliği elde edemedikleri için çiftlerin umutsuzluğa düşmesine neden olabilir.

Bazen bazı çiftler (özellikle infertil) bu gibi durumlarda cinsel hayattan soğuyabilirler. Aynı zamanda stresli yaşam koşulları nedeniyle bu çiftlerin cinsel yaşamları olumsuz etkilenebilir. Açıklanamayan kısırlık (infertilite) bazen de cinsel performans ile ilgili tatminin az olması ve birleşme sıklığının azalmasına da neden olabilir.

Açıklanamayan Kısırlığın Sağlıklı Bir Cinsel Yaşamı Olan Çiftlere Etkileri

Duruma açıklanamayan infertilite olarak değil de daha çok infertilite olarak baktığımızda çocuk isteyip de çocuğu olmayan kişiler bir süre sonra sağlıklı cinsel hayatları olmasına rağmen anksiyete hastalığına (Gerginlik tablosu) yakalanmaktadırlar. Bu durumu aşmak için çiftlerin doktorları ile iyi iletişim kurması gerekiyor. Eğer hasta doktoruna inanırsa, bir şekilde gebe kalacağına inanırsa bu anksiyeteyi yenebilir.

Bu durumu aşmayı her şeye rağmen sağlayamıyorsa veya hasta bir denemeden sonra (Aşılama ya da tüp bebek) çocuk elde edemiyorsa bu durumda aksiyetesi daha da çok artabilir ve hasta normal hayattan soğuduğu gibi cinsel hayattan da soğuyabilir. Bazen de bu tip hastalara zamanlanmış ilişki önerilir. Yani bu tip hastalara ısmarlama bir seks önerilmektedir. Ama bazen ısmarlama seks bir süre sonra seksten zevk almamaya dönüştüğü içinde hastalarda ters etki yaratabilir.

Gebelik Elde Etmeye Çalışanların Nasıl Bir Cinsel Yaşamı Olmalı?

Hamile kalmaya çalışan çiftler yumurtlama gününü yakalamaya çalışırken cinsel ilişki bir görev haline dönüşebilir. Bu görev şeklinde yapılan cinsel ilişki rahatlamadan çok beklentinin yüklendiği performans kaygısı oluşturabilir.

Oysa haftada 3 ya da 4 kez ilişkiye giren çift büyük olasılıkla yumurtlama günlerine yakın günleri yakalamış olur. Düzenli olarak 28 günde bir adet gören bir kadında yaklaşık 13-14. gün yumurtlama olduğu kabul edilir. Bazı aylarda birkaç gün erken veya geç yumurtlama olabilir. Eğer adetin başlangıcından itibaren sayılarak 12-16. günlerin olduğu haftada yeterli cinsel ilişki yapılırsa hamilelik şansı artar.

İlişki sonrası hemen yataktan kalkmamak, kayganlaştırıcı jel ve fitil kullanmamak, bacakları kapatıp, kalçanın hafif yükseltilerek yaklaşık 30 dakika yatakta beklenmesi, vajinanın içinin yıkanmaması hamilelik şansını arttıran uygulamalardır. İlişki öncesi jel ve fitil vajina içinde spermleri etkisizleştirerek spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Kalçanın hafif yükseltilmesi rahim ağzının vajina dibinde göllenen spermlere daha iyi temasını sağlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 
Op. Dr. Serdar Koç


GEBELİKTE KİLO HESAPLAMA

False