GeriSağlık Açık Havada Egzersiz Yapmak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açık Havada Egzersiz Yapmak

Açık Havada Egzersiz Yapmak

Açık havada spor yaparken nelere dikkat etmeli?

Açık havada spor yapmak, eğlenceli ve motive edici yönü nedeniyle pek çok kişinin tercihi. Ormanlık bölgeler,deniz kenarı ve parklar, doğa ile içiçe olma fırsatı da sağladığından, stresten arındıran keyifli birer egzersiz alanı sunuyor. Peki, ama açık havada spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

Açık havada spor yapmanın keyfini çıkartırken, bazı risklerden korunmak gerekir. En sık karşılaşılan sorunlar, sıcak çarpması ve bilinçsiz egzersiz yapmaktan kaynaklanan sakatlanmalar. Sıcak çarpması, havanın sıcaklığı, rutubet oranı, rüzgar hızı ve ısı yayılımına bağlıdır. Rutubet oranı ne olursa olsun, hava sıcaklığı 26 derece üstüne çıkmadığı sürece sıcak çarpması tehlikesi olmayacaktır. Ancak bu noktada spora uygun giyinmek de önemlidir. Açıkhavada egzersiz yaparken, giysiler bol, teri emen, açık renkli veya yeni teknoloji olan serinletici etkisi olan cinsten olmalıdır.

Soğuk iklimlerde ise rüzgar şiddeti ne olursa olsun, sıcaklığın -10 derecenin altına inmediği sürece donma tehlikesi olmaz. Bu iklim özellikleri, kişilerin spor için başvurdukları açık alanlarda tespit edilmeli ve sporcuyu nasıl etkileyebileceği tablolar ve bilgilendirme yazıları ile belirtilmelidir. Bu şekilde aşırı sıvı kaybı, performans kaybı, bayılma, sıcak çarpması ve donma gibi tehlikelere karşı, kişi korunmuş olacaktır. 

Açık Havada Egzersiz Yaparken...

- Sıcak çarpmasından korunmak için 10,00 – 17,00 dışındaki saatleri tercih etmek daha uygundur.

- Egzersize uygun, bol ve teri emen giysiler seçilmelidir.

- Spor öncesi ve egzersiz sırasında su içmek ihmal edilmemelidir.

- Sağlık açısından faydalı bir çalışma yapmak için ısınma ve esnetme egzersizleri de mutlaka yapılmalıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Dr. Cavit Meclisi

[fotogaleri=18]

SPOR İÇİN YARIM SAAT YETER!

False