GeriEtkinlikler Abdülkadir Öztürk’ün tüm eserleri Neva Art Gallery’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdülkadir Öztürk’ün tüm eserleri Neva Art Gallery’de

Abdülkadir Öztürk’ün tüm eserleri Neva Art Gallery’de

Sanatçı Abdükadir Öztürk, Neva Art Gallery’de 3 ay aralıklarla sergiler düzenleyecek.

Abdülkadir Öztürk’ün eserlerinde Antik çağın değerleri ile çağdaş sanat birleşiyor, soyut bir formla insanın evrelerini anlatıyor. Günümüz insanının iç boşluğundaki imgeleri görsel formlarla dile getiriyor.

"Çağdaş sanat insanlara öz güvenini sağlar. Sanatçılar bir ekole bağlı değil bütün sanat akımlarını irdelerler. Ayrıntılarını araştırarak geliştirirler. Ben de antik kültürlerin değerlerinin bende bıraktıkları etkilerini, günümüzün karmaşası ve iç boşluğumuzda gizlenmiş birçok düşüncelerin izlerini heykellerime ve resimlerime aktarıyorum. Eserlerimi estetik ve heykelsel değerler içerisinde tamamlıyor, formlaştırıyor ve görselleştiriyorum.” diyen Öztürk eserlerinde ticari görüşe yer vermediğini dile getiriyor.

NEVA ART GALLERY’DE HER ÜÇ AYDA BİR YENİ BİR SERGİ AÇILACAK!

Sanatçı Abdükadir Öztürk, Neva Art Gallery’de 3 ay aralıklarla düzenli olarak sergiler açacak. Türkiye’de soyut heykel sanatının öncülerinden olan Öztürk, her sergisini farklı form ve tasarımlarla sunacak. Kendi sergilerinin dışında başka sanatçıların da eserleri Neva Art Gallery’de sergilenebilecek.

Abdülkadir Öztürk’ün tüm eserleri Neva Art Gallery’de

MODERN SANAT HEYKEL VE RESİM SERGİLERİ NEVA ART GALLERY’DE!

Sanatçı Abdülkadir Öztürk çivi ve ağacı farklı anlamlarda kullanarak değişik ifadede heykeller yapmaktadır. Ayrıca Abdülkadir Öztürk, Anadolu yaşamını da heykellerinde konu olarak almıştır. Çocukluğunda anlatılan masalların etkileri büyüktür. İç içe geçen formlarda, boşluklar içinden yeni masallar, şekiller doğacak hissini verir. Heykeller günlük yaşam içinde yaşanmış fikirlerin soyutlanmış görsel tasarımlarıdır. Heykel sevgisini tuvallerde de sürdüren sanatçının yağlıboya tabloları da Neva Art Gallery’de düzenlenen sergilerde sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

“Bütün malzemelerinden heykel yapmasını seviyorum ama en çok bronz, taş ve ahşap malzemeleri heykellerimde kullanıyorum. Benim formlarım bu malzemelerle görselliği ve estetiği daha çok ifade ediyor, bütünleşiyor. Bu malzemelerle heykel yapmaktan mutlu oluyorum. Resimlerimdeki ana tema portrelerdir, günümüzün ve çağımızın sorunlarını yansıtır. Heykellerimdeki soyut ifadeler antik kültürlerden günümüze ulaşan insan değerlerinin ifadesidir. Bu değerler yaşam biçimlerinin, inançların ve duyguların plastik değerler içerisindeki anlatımıdır. Günümüzde geçmiş uygarlıklarından nasıl etkilendiğimizin ifadesidir.”

HEYKELTIRAŞ ABDÜLKADİR ÖZTÜRK KİMDİR?

Abdülkadir Öztürk, 1949 yılı Sivas Zara doğumludur. İlkokulu Zara Ütük Köyü İlkokulu’nda okudu. 1962-1968 yıllarında Pamukpınar Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. İki yıl Kocaeli Kandıra’da öğretmenlik yaptı. 1970-1974 yılları arasında İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. O yıllarda heykeltıraşlık mesleğini seçti ve hiç ara vermeden o günden bu güne kadar heykel sanatı üzerine çalışmaktadır. 1994-2009 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde heykel sanatı üzerine öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında emekli oldu, heykel ve resim çalışmalarına İstanbul’da atölyesinde devam ediyor. 

False