GeriSağlık ABD'de ilk kez penis nakli gerçekleştirildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de ilk kez penis nakli gerçekleştirildi

ABD'de ilk kez penis nakli gerçekleştirildi

'Bir kadına penisim kesildi diyemezsiniz'

Boston kentindeki Massachusetts General Hospital doktorları, 15 saat süren bir operasyonla ABD’deki ilk penis naklini gerçekleştirdi. Nakil, 64 yaşındaki bir hastaya yapıldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, tüm dünyada üçüncü olan penis naklinin ardından konuşan doktorlar, Thomas Manning adlı hastanın durumunun iyi olduğunu söyledi. Hastanın özel bir kanser türü nedeniyle penisini kaybettiği; nakledilen penisin hastayla aynı kan grubuna sahip, ölü bir donörden alındığı belirtildi.

Hastaneden yapılan açıklamada cerrahi müdahalenin bütünüyle başarılı olup olmadığını tespit etmek için erken olduğunun altı çizilerek, “Hasta halen cerrahi tedavi sonrası süreç içerisinde bulunurken, 2012 yılında kaybettiği eski fonksiyonuna kavuşması noktasında hekimleri temkinli bir iyimserlik içindeler” ifadelerine yer verildi.

‘BİR KADINA PENİSİM KESİLDİ DİYEMEZSİNİZ’

Penis nakli yapılan Thomas Manning yaşadıklarını daha önce The New York Times gazetesine anlatmıştı. 2012 yılında penis kanserine yakalanan Manning'in penisindeki habis ur alındıktan sonra cinsel organı 2,5 santimetre uzunluğunda kalmıştı. Operasyon sonrasında kadınlarla yakınlaşamadığını belirten Manning “Hiç kimse ile ilişki kuramıyordum. Bir kadına gidip ‘Penisim kesildi' diyemezsiniz” demişti.

False