GeriDoğum 9 adımda stressiz doğum için bunları yapın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın!

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın!
Abone Olgoogle-news

Rahat ve kolay bir normal doğum gerçekleştirmek istiyorsanız bu önerilere kulak verin


Sonunda kasılmalar başladı. Zaman geçtikçe sıklaşıyorlar da... Bu durumda en son ihtiyacınız olacak şey herhalde etrafınızdaki insanların size sakinleşmenizi söylemeleri olur. Doğumun daha kolay gerçekleşebilmesi için kasılmamanız gerektiğini elbette biliyorsunuz. Peki ama nasıl? Kaslarınız gevşek olursa doğumunuz çok uzun sürmez. Dr. Ayşe Duman'dan, annenin kendini rahat hissetmesini dolayısıyla doğumunun kolay gerçekleşmesini sağlayacak bilgiler aldık.

İŞTE DOĞUMUNUZU KOLAYLAŞTIRACAK ALTIN TÜYALOR...


Doğum kursuna katılın

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Doğum sürecinde sizi nelerin beklediğini bilmeniz çok önemlidir. Çiftler, hem doğum atmosferini tanımalı hem de karşılarına çıkabilecek durumları öğrenmeliler. İlk adım, eşinizle beraber doğum kursuna katılmak. Ayrıca, doğum hakkında bilgi veren kitaplar okuyabilir; yeni anne olan arkadaşlarınızla konuşabilir ve doğum için önerilen ağrı kesici ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Korkularınızla bugünden yüzleşirseniz; doğum sırasında her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde paniğe kapılmazsınız.


Sıcak bir ortam hazırlayın

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Rahat bir ortam, sizi sakinleştirir. Bazı hastanelerde size kendinizi evinizdeymiş gibi hissettirecek alternatif doğum odaları oluyor. Doğumunuz standart bir hastane olmasa bile, odanızı kişiselleştirmeye çalışın. Evden bir resim götürüp doğum odasına asabilir ya da yanınıza portatif bir müzik seti alabilirsiniz. Birçok kadın hafif müzikler dinlemenin kasılmalarını hafiflettiğini söylüyor.


Doğuma güvendiğiniz biriyle gidin

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Beraberken kendinizi çok rahat hissettiğiniz birinin yanınızda olması mucizeler yaratabilir. Birçok anne adayı, kız kardeşinin ya da en yakın arkadaşının doğumda yanında olmasını istiyor. Ayrıca, doğuma eşlik eden kişinin çocuk sahibi olması ve yaşadıklarının normal olduğunu söylemesi de anne adayını rahatlatır.


Hareket edin

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın


Dik ve aktif durmanız, hem düşüncelerinizi kasılmalardan uzaklaştırır hem de bebeğin doğum kanalına daha rahat inmesini sağlar. Doktorunuz izin verirse, yoga yapabilir, kısa süreli yürüyüşlere çıkabilir ve yavaş danslar edebilirsiniz.


Meditasyonu deneyin

 

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Doğum sırasında sakin kalmak için kullanılmaya başlanan yöntemlerden biri de meditasyon. Sayesinde doğum anksiyetesini daha çabuk atlatır, daha huzurlu olur ve dolayısıyla doğum sırasında daha az komplikasyon yaşarsınız. Kendinizi kucağınızda bebeğinizle çiçeklerin arasında düşleyin...


Kaliteli bir uyku düzeniniz olsun

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Hamileliğin son dönemlerine kadar aynı zamanda bel ağrısı nedeniyle uyku problemleri de yaşanabilir. Bu gibi durumlarda da rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilmeniz için özel olarak tasarlanmış hamile yastıkları kullanabilirsiniz. Hamile yastıkları gebelik döneminde anne adaylarının daha konforlu ve rahat uyku uyuyabilmesini sağlar.


Sıcak suyun gevşetici etkisinden yararlanın

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Sıcak su yorgun kasların gerginliğini gevşetir ve sıkıntılarınızı azaltır. Su, rahatlatıcı etkiye sahiptir. Duşu sırtınıza ya da kasılmalarınızın en yoğun olduğu yerlere tutun. Doğum öncesi kısa bir duş ya da banyo sizi rahatlatabilir fakat doktorunuza da danışmalısınız.


Kendinizi keşfedin

 

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Her yöntem herkeste işe yaramayabilir. Örneğin, öğrendiğiniz nefes alma teknikleri işinize yaramıyordur da yastığı sıkmak sizi rahatlatıyordur. Size kendinizin neyi rahat ettirdiğini kendiniz bulmalısınız. Her kadının doğumu kendine özeldir.


Masaj yaptırın

9 adımda stressiz doğum için bunları yapın

Masaj, gerginliği üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir. Yapılan masaj sonucunda endorfin salgılamaya başlarsınız. Boyun ya da ayak masajı, kasılmalarınızı bir süreliğine unutmanıza yardımcı olur. Eşiniz ya da doğum eşlikçiniz şu üç masaj tekniğini uygulayabilir. 

1-Kuyruk sokumu masajı:

Her kasılmada eliyle ya da tenis topuyla kuyruk sokumunuza bastırır.

2-Sırt ve bel bölgesi masajı:

Parmak uçlarını hafifçe omzunuzda gezdirir ve aşağıya doğru iner.

3-Pelvis masajı:

Her kasılmada kalçalarınızı nazikçe geriye çeker. Partnerinizin bu hareketi, rahim ağzının açılmasına yardımcı olur ve bebek için yavaşça yol açılır.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle