GeriBebek Sağlığı 7-12 Ay Arası Bebek Gelişimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7-12 Ay Arası Bebek Gelişimi

7-12 Ay Arası Bebek Gelişimi
Abone Olgoogle-news

Telaşlanmayın! Bu dönemde bebeğinizin göz rengi değişebilir.

Gelişiminin 7-12 ayları arasında, çocuğunuz artık hareketlenmeye ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla mesafe kat etmeye başlar. Bu aylar çocuğunuz için önemli bir gelişimsel dönemdir. Bu aşamada bebekler görme yetilerini ve vücut hareketlerini daha iyi koordine etmeyi öğrenirler.

Dikkatli olun! Bu dönem, bebeğinizi kendisine zarar vermekten korumanız gereken bir dönemdir. Fiziksel olarak çevresini keşfetmeye başladığı bu dönemde; vücudunda şişlikler, morluklar ve diğer ciddi yaralanmalarla karşılaşma riski artar. Özellikle temizlik malzemeleri içeren dolapları kilitli tutmanız ve merdivenlere önlerine engeller koyarak dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinizin el-vücut koordinasyonunu geliştirebilmek için onunla yerde emekleme pozisyonlarında, cisimlere uzanma hareketleri yapmasını sağlayın. 

Telaşlanmayın! Göz Rengi Değişebilir

Eğer çocuğun gözlerinin rengi değişiyorsa endişe etmeyin. Çünkü iris doğumda açık renkli olup henüz koyu pigmentleri tamamen gelişmemiştir. Bebeklerin çoğu mavi gözlü doğar. Zamanla, daha koyu pigment oluşumu iriste mavi, yeşil, gri ya da bu renklerin karışımından kahverengiye doğru dönmeye başlayabilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı
Op. Dr. Serdar Özler 

False