GeriSağlık 60 gün ömür biçtiler, 6 yıldır yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

60 gün ömür biçtiler, 6 yıldır yaşıyor

60 gün ömür biçtiler, 6 yıldır yaşıyor

Güçlü iradesi ve sevgisiyle hastalığı yenmeyi başardı.

68 yaşında yakalandığı yumurtalık kanseri nedeniyle 60 gün ömür biçilmesine rağmen 6 yıldır yaşamla mücadele eden Rukiye Hancı Özdinç, kanseri yenmeyi başardı.

6 yıl önce her sabah düzenli olarak gittiği yüzmede, karnında şişkinlik hisseden ve önce gaz vardır diyerek geçiştirip, sonra da yıllar önce geçirdiği bağırsak kanamasıyla ilgili olduğunu düşünerek doktoruna başvuran Rukiye Hancı Özdinç'e 60 gün ömür biçilmişti. Yorgunluk, şişkinlik ve uyku sırasında çıkardığı ıslık sesleri ile doktoruna başvuran Rukiye Özdinç, yakalandığı amansız hastalığı duyduğunda adeta yıkıldı. İleri evrede teşhis edilen, karın iç zarına yayılan bu hastalık, Kadın Hastalıkları Uzmanı- Jinekolog Onkolog Doç. Dr. M. Faruk Köse tarafından opere edildi.

Başarılı ameliyatın ardından Özdinç'in operasyonu ile ilgili açıklama yapan Dr. Köse: “Rukiye Hanım, yumurtalık kanseri tanısıyla 6 yıl önce, geride gözle görünen tümör kalmayacak şekilde tümörün yayıldığı tüm doku ve organlar çıkartılarak ameliyat edildi. Ameliyatta geride 2 cm'den büyük tümör kalırsa ortalama yaşam 6 ay iken, geride gözle görülür tümör bırakılmazsa 5 yıllık ortalama yaşam vardır. Böyle çarpıcı bir fark iyi ameliyat edilmeyen hastaların ortalama 6 ay sonra kaybedilmesi demektir. Hastanemizde gerçekleştirdiğimiz bu tür ameliyatlarda özellikle lenf bezeleri de tamamen çıkartılmakta, böylece lenf bezinde 2 cm çaptan büyük tümör varsa geride bırakılmamış olmaktadır. Geride gözle görülen tümör bırakmayacak şekilde ameliyat altın standarttır, biz de bunu yaptık. Ameliyat sonrası her şey iyi gittiği halde Rukiye Hanım iki ay gülmemişti. Kendisine 60 gün ömür biçilmiş olduğunu bize 61. gün söyledi.”

Erken teşhis için yıllık jinekolojik muayene şart!

Ayrıca, Dr. Köse, yumurtalık kanserlerinin Türkiye'de kadın kanserleri arasında 7. sırada olduğunu belirtirken, bu kanser türünde ortalama yaşın 63 olduğunu söyledi. Yumurtalık kanserlerinde erken teşhis için en az yıllık muayeneler yaptırılması gerektiğinin önemine değinen Köse, sözlerine şöyle devam etti:

“Erken teşhis için en az yıllık jinekolojik muayeneler yaptırılmalıdır ve zaten muayeneler sırasında tespit edilen bir kitle olursa USG ve tümör belirteçleri ile araştırmaya gidilmektedir. Ancak buna rağmen erken yumurtalık kanseri varsa bile atlanabilir. Karın şişliği, karında kitle ele gelmesi, kasık ağrısı, zayıflama gibi şikayetler olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ancak bu belirtiler ileri evrelerde olmaktadır.”

İnanç ve sevgi her şeyin başında geliyor

Geçirdiği operasyon sonrasında 6 seans kemoterapi gören ve hayata sımsıkı tutunan Rukiye Özdinç, doktorunun, ailesinin ve sosyal çevresinin desteğiyle kanseri yendi. Kanser teşhisi koyulmadan önce nasıl yaşıyorsa şu an aynı şekilde yaşamını sürdüren Özdinç, güçlü iradenin, inancın ve ölümcül bir hastalığın, sevgiyle ve iradeyle nasıl üstesinden gelinebileceğinin adeta canlı örneğini oluşturuyor. 

False