GeriKişisel Bakım 4 adımda cildinizi soğuğun etkilerinden koruyun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 adımda cildinizi soğuğun etkilerinden koruyun!

4 adımda cildinizi soğuğun etkilerinden koruyun!

Kuruyan, nemini kaybeden, cansız ve soluk bir cilt ise kimsenin karşılaşmak istemeyeceği bir problemdir. Ancak kış ayları sadece hastalıkları değil, bu gibi cilt sorunlarını da tetikliyor. Özellikle de soğuyan hava, savunmasız kalan cilt üzerinde geçici, dikkat edilmediğinde ise kalıcı hasarların oluşmasında başrolü oynuyor.

Dermatoloji Uzmanı Deniz Yardımcı, 4 adımda cildinizi kışa hazırlayacak ipuçlarını sizler için sıraladı.

1. NEM ORANI YÜKSEK BİR BAKIM KREMİ ŞART

Soğuk havalar kan dolaşımını yavaşlatarak cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddelerin alınmasını zorlaştırır. Domino etkisi yaratan bu zincir cildin yağ kaybetmesine de sebep olur. Sonuç; cilt hassaslaşır, kurur ve kızararak dökülmeler başlar. Tam bu noktada uygulamanız gereken bir şey var. O da kaybolan nemi geri kazanmak. Bunun için sabah ve akşam olmak üzere iki nem oranı yüksek bir günlük bakım kremi kullanmalısınız. Ayrıca kremininiz seyahat boyundan edinebilir ve gün içinde kuruyan cildinize uygulayabilirsiniz. Duştan sonra da mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız ürünlerin anti paraben ve parfüm içermeyen, anti alerjik olmasıdır.

4 adımda cildinizi soğuğun etkilerinden koruyun

2. KALİTELİ BİR TEMİZLEYİCİ KULLANIN

Kuruyan cildinizin her zamankinden daha temiz olmaya, makyaj ve dış etkenlerden arınmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden ne olursa olsun günlük cilt temizliğinizi aksatmayın. Burada yapmanız gereken kuru cildin temizliğinde yumuşak, aşındırmayan ve yağ tabakasına zarar vermeyen temizleyicilerle cildinizi temizlemektir.

3. CİLT YENİLİĞİ İÇİN PEELING ŞART!

Sağlıklı bir cildin anahtarı tüm ölü hücrelerden temizlenmiş olmasıdır. Kış ayları ise cildin ölü hücrelerden arınması ve temizlenmesi için en uygun zamandır. Bu sayede besleyici bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Yapacağınız peeling; cildinizi yenileyebilir, kan akışını hızlandırarak hücre yenilenmesini harekete geçirebilir.

4 adımda cildinizi soğuğun etkilerinden koruyun

4. DAHA GÜZEL BİR CİLT İÇİN SUYUN GÜCÜNE İNANIN

Yalnızca cilt üstünde değil, vücudun tüm dengesini korumak için de yapılması en temel şeylerin başında yeterli miktarda su içmek geliyor. Çünkü gün içinde içeceğiniz en az 2.5 litre su kış aylarında kaybolan nemin geri kazanılmasını sağladığı gibi cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacak.

False