GeriAlışveriş 2016 takvimi İnternet Tarihi’ne ışık tutuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2016 takvimi İnternet Tarihi’ne ışık tutuyor

2016 takvimi İnternet Tarihi’ne ışık tutuyor

McDonald’s Çocuk Vakfı 2016 Takvimi, ilginç bilgiler ile tarihe ışık tutuyor!

McDonald’s restoranlarında 5 liradan satışa sunulan takvimden elde edilecek gelir, bu yıl da çocukların sağlığı ve mutluluğu için hayata geçirilecek projelerde kullanılacak.

Serdar Kuzuloğlu ve Kutlukhan Perker ile birlikte hazırladığı “İnternetin Tarihi” takvimleri Aralık ayında Türkiye’deki tüm McDonald’s restoranlarında satışa sunuldu. Eğlenceli çizimlerle ele aldığı konu çocukları hem eğlendirecek, hem de onları zaman tünelinde keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

İNTERNETTEN VERİLEN İLK SİPARİŞ BİR PİZZA İDİ

Takvimde, 1971 yılında ilk e-postanın gönderildiği günden bugüne, internetin 25 yıllık macerasındaki kilometre taşları anlatılıyor.

Takvimde internet isminin ilk defa 1974’te kim tarafından telaffuz edildiği, internetten verilen ilk sipariş, ilk “:)” işaretinin hangi yılda kimin tarafından kullanıldığı, ilk fotoğrafı kimin gönderdiği, ilk web sitesini kimin yaptığı veya “chat” kavramının mucidinin hangi programın yazılımcısı olduğu gibi ilginç bilgiler yer alıyor.

McDonald’s Çocuk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dilek Dölek, “Her yıl çocukların ilgisini çeken, onlara farklı dünyaların kapılarını aralayan, eğlendirerek öğretmeyi hedefleyen takvimler hazırlıyoruz. Bu anlamda takvimlerimizin her yıl heyecanla beklendiğini söyleyebiliriz. Bu sene de Serdar Kuzuloğlu ve Kutlukhan Perker ile çalışarak kısa zamanda internetin hayatlarımıza nasıl hızla girdiğini, dijital dünyanın bilinmeyen öykülerini eğlenceli çizimlerle anlatmaya çalıştık. Çok eğlenceli ve öğretici bir takvim oldu.” dedi.

Projenin yaratıcısı Serdar Kuzuloğlu ise takvimle ilgili olarak “İnternet birçokları için yeni olsa da kökeni 1960'lara dayanıyor. Bireyler arasında popülerleşmeye başladığı doksanlardan bu yana geçirdiği baş döndürücü değişim ise çoğumuz için soluk hatıralara dönüşmek üzere. Takviminin bu açıdan bir referans kaynağı olarak 2016'nın da ötesinde değerini koruyacağını, saklanacağını düşünüyorum." dedi.

Takvimlerin satışından elde edilecek gelir 16 yıldır olduğu gibi bu sene de çocukların sağlığı ve mutluluğu için projelere aktarılacak.

False