GeriBebek Sağlığı 2 yaş bebeklerde hiperaktivite belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 yaş bebeklerde hiperaktivite belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

2 yaş bebeklerde hiperaktivite belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

Hem bebeklerde hem de çocuklarda hiperaktivite yaygın görülen durumlardan biridir. Bu durum hem fizyolojik hem de psikolojik unsurlar neticesinde ortaya çıkar. Peki, 2 yaş bebeklerde hiperaktivite belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır detayları ile derledik.

Çocukluk ve bebeklik döneminde yaşanabilecek önemli durumlar içerisinde hiperaktivite gelir. Aşırı derecede hareketli, aceleci ve aşırı davranışlı olan çocuklara bebekler farklı dönemlerde bunları yaşar. Bu tür durumlar sadece çocukluk döneminde değil 2 yaş bebeklerde de yaşanabilir.

2 Yaş Bebeklerde Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

Bebeklik döneminde meydana gelebilecek hiperaktivite belirtileri bazı etkileri ile kendisini gösterir. Bunları takip etmek ve buna bağlı olarak gerekli önlemleri almak ailenin görebilir. Özellikle erken zamanda 2 yaş bebeklerde meydana gelen hiperaktivite belirtilerini anlamak, hızlı şekilde çözüm yöntemi bulma şansı verir.

- Huzursuzluk

- Devamlı olarak ağlama

- Geç sakinleşme

- Gelen uyarılara karşı aşırı tepki

- Az veya sık uyuma ile beraber çok sık uyanma

- Devamlı kucakta gezme arzusu, oturduğu zaman ağlama

Genel çerçevede yukarıda verilen belirtiler 2 yaş bebeklerde hiperaktivite etkisi olduğunu gösterir. Özellikle bu belirtilerin birden fazlası aynı zamanda ortaya çıkması ile birlikte, erken zamanda bir uzman doktora başvurmak önemlidir. Bu bağlamda fiziksel ve psikolojik olarak ele alınabilecek birtakım önlemler ve çözüm yöntemleri bulunur.

2 Yaş Bebeklerde Hiperaktivite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normalde çocuklar söz konusu olduğu zaman psikolojik birtakım tedavi yöntemleri öne çıkar. Bu yöntemler ile beraber çocuklarda hiperaktivite ve davranış bozuklukları konusunda çözümler öne çıkar. Ancak 2 yaş bebekler algılama noktasında henüz istenilen noktaya gelmediği için, mutlaka kişisel birtakım tedavi yöntemleri değerlendirilir.

Özellikle uzman doktor kontrolünde uyarıcı ilaç tedavisi bu konuda öne çıkar. Aynı zamanda bazı davranış terapi yöntemleri de yine elbette bu konuda ele alınır. Özellikle bebeklerin böylesi zorluklarla baş edebilmesi için ele alınması gereken yöntemlerdir. Tabii Öncelikle gerekli teşhis ve tetkik ile birlikte, 2 yaş bebekler için özel olarak alınacak çözüm yöntemleri uzman doktor kontrolünde gerçekleşir.

Hiperaktivite Kaç Yaşına Kadar Sürer?

Bebeklik döneminden başlamak suretiyle belli bir yaşa kadar hiperaktivite çocuklarda yaşanan yaygın durumlardan biridir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bebeklik döneminden başlamak suretiyle, erişkin döneme kadar devam edebilir. Herhangi bir amaca yönelik olmayan aşırı davranışlar olarak öne çıkan hiperaktivite, özellikle ergenlik zamanına kadar yaşanır. Ancak erken zamanda ele alınacak olan doğru çözüm ve tedavi yöntemleri, bebeklerdeki hiperaktivite problemlerini ortadan kaldırabilir. Özellikle burada ailenin pozitif bakış açısı, bebeği olan davranışları ve yakınlığı önemlidir. Aynı zamanda Uzman Doktor kontrolünde ele alınacak olan ilaç tedavisi, en önemli yöntemler içerisinde yer alır.

2 Yaş Bebekler Hiperaktivite Olabilir mi?

En çok merak edilen konular içerisinde 2 yaşındaki bebeklerin aşırı davranışları söz konusu olduğunda, bunun hiperaktivite olup olmadığıdır. Bu durum elbette kesinlik kazanmamak ile beraber, Uzman Doktor kontrolünde ortaya çıkar. Genellikle bebeklerde değil daha çok çocuklarda yaşanan bir sorun olarak değerlendirilir. Özellikle tıbbi açıdan çocuklara hiperaktivite tanısı konulabilmesi için, 6 yaş sınırı olduğu bilinmektedir. Ancak bununla beraber hiperaktivite belirtileri, 2 yaş bebeklerde de söz konusu olabilir. Böyle durumlarda ele alınacak çözüm yöntemleri ile gerekli tedavi yöntemleri ele alınır.

2 Yaş Bebeklerde Hiperaktivite İçin Ne Yapılmalıdır?

Hem fiziksel hem de duygusal olarak aşırı davranışlar gösteren 2 yaş bebekler için, öncelikle uzman bir doktora gitmek gerekir. Çünkü bunun tam olarak ne olduğunun anlaşılması en önemli husustur. Eğer hiperaktivite gibi bir problem söz konusu ise, buna uygun şekilde ilaç tedavi yöntemi ya da psikolojik çözüm yöntemleri ele alınır.

 

False