GeriEtkinlikler 2 tır sanal dometes 600 TL!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 tır sanal dometes 600 TL!

2 tır sanal dometes 600 TL!

8 yaşındaki Salih Görün, babasının kredi kartı ile 2 tır sanal domates satın aldı!

Bursa’da yaşayan 8 yaşındaki Salih Görün adlı bir çocuk sanal alemde oynadığı oyun için babasının kredi kartı şifresini girerek tam 2 tır sanal domates satın aldı. Baba Ömer Faruk Görün, telefonuna bankadan gelen bilgilendirme mesajı ile durumun farkına vardı ve firmaya itiraz ederek paranın tarafına iade edilmesini istedi. Firma, alınan iki TIR sanal domates için karttan çekilen yaklaşık 600 liranın geri ödenmesine karar verdi.

Bu ailenin yaşadığı şoku ve mağduriyeti siz de yaşamak istemiyorsanız çocuğunuzun eline bu tarz teknolojik aletleri veririken bir kez daha düşünün ve kısıtlama ayarlarını muhakkak yapın.

İçerik kısıtlamasını nasıl yapacağım?

iPhone içerik kısıtlamasında birçok farklı uygulama ve satın almayı kontrol etmeye yarar. iPhone, iPod touch ve iPad’lerde çalışır.
iPhone, iPod touch ve iPad’leri kullanırken çocuğum ekranda ne görüyor ya da ne yapıyor diye endişelenen aileler IOS’in (iPhone, iPad ve iPod touch'ın temelini oluşturan mobil işletim sistemi) içerik kısıtlayıcısı ile içeriği, uygulamaları ve daha fazlasını kontrol edebilir.
Kısıtlamayı iptal etmek için istediğiniz zaman iPhone ayarlar menüsünden "kısıtlamayı kaldır" seçeneğini işaretleyerek iptal edebilirsiniz.

1. Sınırlama için öncelikle 4 haneli giriş şifresine ihtiyacınız var. Bu şifreyi çocuğunuzun görmesine ve değiştirmesine izin vermeyin. Sınırlama için her seferinde bu şifreyi girmek zorunda olduğunuz için hatırlaması kolay bir şifre seçin.

2. Bu adımdan sonra artık telefonunuzda bulunan istediğiniz uygulamayı çocuğunuzdan saklayabilirsiniz. İçiniz rahat olsun. Telefonu eline aldığında artık bu uygulamayı göremeyecek.

3. Hangi içeriklere telefonunuzdan erişim olup olmadığını kontrol edin ve eğer çocuğunuz için sakıncalı olduğunu düşündüğünüz bir uygulama varsa bu uygulamayı da aynı şekilde gizleyin.

4. İçerik sınırlayıcısını kaldırmak için sınırlama iptali butonuna basıp belirlediğiniz şifrenizi tekrar girin. Bu şekilde sınırlamayı tamamen kaldırmış olursunuz.

Uygulama satın alma

Çocuğunuzun iPhone uygulamalarını güncellemesini ve herhangi bir şey satın almasını istemiyorsanız bunu kapalı duruma getirin. Beklenmedik faturalarla karşılaşmak istemiyorsanız bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

False