GeriEtkinlikler 150 yıllık aşkın hikayesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

150 yıllık aşkın hikayesi

150 yıllık aşkın hikayesi

Çerkes Aşkı ve vatan hasreti bu kitapta buluştu…

Gazeteci, yazar, akademisyen Dr. Halit Kakınç, Çerkeslerin acı ve sıkıntılarla dolu vatan hasretini ve Elbruz ile Blena'nın aşkını, tarih ve metafiziğin iç içe geçtiği "Çerkes Aşkı/Adıge Şuleğu" adlı yeni kitabıyla okuyucularına merhaba dedi.

Gazeteci, yazar, akademisyen Dr. Halit Kakınç’ın, Çerkeslerin 150 yıllık yakın geçmişini mercek altına aldığı yeni kitabı ‘Çerkes Aşkı’ Lacivert Restaurant’da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Çerkes yemekleri ve müzikleri eşliğinde düzenlenen davette, İTÜ Kafkas Halk Dans Ekibi’nin Çerkes folklorundan verdiği örnekler beğeni toplarken, Astrolog yazar Ata Nirun, Çerkes araştırmacı yazar Cevdet Yıldız, Destek Yayınları'nın sahibi Yelda Cumalıoğlu ve çok sayıda Çerkes dostu da yazar Kakınç'ı yalnız bırakmadı.

19’ncu yüzyıl’ın Kızılderililerden sonra ikinci büyük soykırımı

Belgesel niteliği taşıyan ünlü romanı Struma’nın ardından resmî tarihi bir kez daha sorgulayan Kakınç, Çerkesya’nın hazin hikâyesini tarafsız bir bakış açısıyla kaleme alıyor. Çerkeslerin dinmeyen vatan hasreti ve Çerkesya'nın hazin hikayesini, 1860'lı yıllarda Çerkesya'da Elbruz ve Blena arasında başlayan aşkın İstanbul'a taşınışını belgesel roman tadında okuyucularıyla buluşturuyor. Elbruz ve Blena'nın aşkının anlatıldığı, tarih ve metafiziğin iç içe olduğu kitap, Çerkeslerin Ruslar tarafından maruz kaldığı soykırımın bilinmeyenlerini de gün ışığına çıkartıyor.

False