SİVAS HABERLERİ

Ağrılara ozon terapisiyle çözüm

AA / Merve Topuz
19.11.2014 - 11:46 |Son Güncelleme :

- Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Mimaroğlu, ozonun hücresel yenileme sağlayıp ağrıyı azalttığını belirterek, ülser, diz ve bel ağrısı, diyabet gibi rahatsızlığı olanlara ozon tedavisini önerdi - Mimaroğlu: "Hastalarımızın yüzde 80'i bu terapiden memnun kalıyor ve fayda görüyor. Hastalar için bu tedavinin yan etkisi yok ve biz, faydasının yüksek olduğu kanaatindeyiz"

AA / Merve Topuz

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Caner Mimaroğlu, ozonun hücresel yenileme sağlayıp ağrıyı azalttığını belirterek, ülser, diz ve bel ağrısı, diyabet gibi rahatsızlığı olanların ozon tedavisini tercih edebileceğini söyledi.

CÜ Tıp Fakültesi Algoloji (Agrı) Bilim Dalı Başkanlığı görevini de yürüten Mimaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ozonun yerkürede mevcut olan ve ozon jeneratöründe yapay olarak üretilebilen bir gaz olduğunu belirtti.

CÜ'de Ozon Araştırma Merkezi bulunduğunu ifade eden Mimaroğlu, ozonu 5 yıldır bilimsel olarak araştırdıklarını ve hastalara ozon tedavisi uyguladıklarını söyledi. Ozon terapisinin tamamlayıcı tedavi yöntemi olduğunu belirten Mimaroğlu, hastanın ağrıyan yerini belirledikten sonra ozonu şırıngayla vücuda enjekte ettiklerini dile getirerek, "Bel fıtığı tedavisinde de hastadan alınan kana ekleyerek veriyoruz. Ozon, ağrıyan yeri tekrar oluşturuyor, hücresel yenileme sağlayıp ağrıyı azaltıyor" diye konuştu.

- "Hastalarımıza, tek başına bir ozon tedavisi önermiyoruz"

Hastalık türüne göre de tedavide birkaç yöntem kullandıklarını ifade eden Mimaroğlu, şunları söyledi:

"Bunlardan biri, hastadan kan alınıp ozonlayarak geri vermek. Bu yöntemi bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalara uyguluyoruz. Hastaya belli miktarda ozon veriyoruz ve böylelikle fıtıkta küçülme sağlıyoruz. Diz içi ozon uyguluyoruz, hastanın dizinde ağrıyan bölgesine ozon enjekte ediyoruz. Seanslar, hastalığın tedavisine göre değişiyor, dizde 3 seans, bel için de bir seans uyguluyoruz. Tedavide en yüksek başarıyı da diz ağrısı bulunanlarda sağlıyoruz. Ayrıca hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmede, enfeksiyonda, tümör vakalarında, diyabette, bölgesel zayıflamada alternatif olarak kullanıyoruz ama bunları ilave tedaviler olarak yapıyoruz. Hastalarımıza, tek başına bir ozon tedavisi önermiyoruz. Hastalarımızın yüzde 80'i bu terapiden memnun kalıyor ve fayda görüyor. Hastalar için bu tedavinin yan etkisi yok ve biz, faydasının yüksek olduğu kanaatindeyiz."

Prof. Dr. Caner Mimaroğlu, "Halsizlik hisseden, özellikle enfeksiyon problemi olan ve bağırsak enfeksiyonları bulunanlar, tümörü olanlar, ülser, ülseratif kolit, diz ağrısı ve bel ağrısı bulunanlar, diyabetik hastalar, bölgesel zayıflama isteyen hastalar, ozon tedavisini rahatlıkla tercih edebilir" dedi.

Ozon tedavisinin erişkin tüm hastalara uygulanabileceğini ifade eden Mimaroğlu, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Geleneksel, Tamamlayıcı, Alternatif Tıp Uygulamaları" yönetmelik taslağında bu tedavinin yer almasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ağrılara ozon terapisiyle çözüm haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

09 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:37
 • Güneş
  07:03
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  15:04
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:49
Sayfa Başı