Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Afife veya düşman kazanma sanatı

Matrak arkadaşım Ali Poyrazoğlu “Tiyatroda düşman kazanmanın en kestirme yolu eleştirmenliktir” dediydi.

Afife veya düşman kazanma sanatı

Doğrudur. Ya eleştirmen, ya jüri olacaksın. Afife adayları açıklandı. Dedikodunun bini bir para. İşin doğası gereği jüri ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabiliyor. 208 oyun, 3000 civarında isim vardı bu yıl. 33 kişilik heyet büyük gayret sarfetti. Bu jüri çok iyi bir jüri. Tiyatroyu seven, bilen insanlar. Ödülü Yapı Kredi ihsas ediyor ama, şahsen biliyorum, seçicilere en ufacık bir etkileri yoktur. 18 yıl olmuş. Ülkemizin değil, dünyanın en saygın tiyatro ödüllerinden birine hamilik ediyorlar. Üzerine titrememiz gerekir. Benim de yazarlıkta Afife ödülüm var. Gururla taşıyorum.
Kim kazanır lotosunu önümüzdeki haftaya bırakıyorum ve düşman edinme riskini göze alarak gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Ayrıntılı bilgilere www.afife.org adresinden ulaşabilirsiniz. Oyunların çoğunu gördüm. Adaylıkları genel olarak doğru ve yerinde buluyorum. Açıkça görünen bir şey var: Devlet ve Şehir Tiyatroları havlu atmış. Bu çok üzücü. ‘En İyi Prodüksiyon’ kategorisini anlamıyorum. ‘Yılın En İyi Oyunu’ mu, yoksa “prodüksiyon başarısı” mı? İkincisiyse benim tercihim açık ara farkla Aysa Prodüksiyon’un (aday gösterilmeyen) ‘Huysuz’ oyunu olurdu. Yılın sürprizi ‘Adolf’ rolünde Burak Sergen’in ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayı gösterilmemesi oldu. Adaylar kıymetli sanatçılar ama Burak destan yazdı. Niye listede değil, anlamanın imkanı yok. ‘Rain Man’de Reha Özcan muhteşemdi. O da aday değil. ‘Bent’ yılın en önemli oyunlarından biriydi. Meltem Cumbul kesinlikle en iyi yönetmen adaylarından olmalı, Bent’e birkaç dalda adaylık verilmeliydi. Fakat esamisi okunmamış. Her türlü övgüyü hak eden ışıkçı Cem Yılmazer’in ‘Hamlet” oyunuyla da aday gösterilmesini anlamadım. Kızmaca yok: Jüri ışık tasrarımından anlamıyor. Ahmet S. Özbudak ‘En İyi Oyun Yazarı’ adayı seçilmiş. Bir gün olur, yetenekli bir adam. Ama o gün, bugün değil. ‘İz’ bu yılın iyi metniyse ve rayihalı ama ustalığa henüz uzak Ceren Demirel bu oyunda ‘En İyi Yardımcı Oyuncu’ adayıysa, dükkanı kapatalım, dostlar da alışverişte görmeyiversin.

X